Alternate Text
گفت و گوها
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران؛
استقرار مردم در مناطق جنوبی کشور به‌ویژه سواحلمکران از دغدغه‌های اصلی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران به‌شمار می‌رود که در مصاحبه با پیام‌دریا بخش اعظمی از محورهای گفت‌وگو مربوط به همین موضوع بود.
کاپیتان سعید روشنی فرمانده کشتی‌های ناوگان؛
هیچ دریانوردی را کامل‌تر، وظیفه‌شناس‌تر و صادق‌تر از دریانورد ایرانی نمی‌داند. باتوجه به نزدیکی محل تولد به دریا، از کودکی تاکنون با دریا زندگی کرده است و به‌قول‌معروف، سرنوشتش با دریا گره‌خورده است. کاپیتان سعید روشنی با 21 سال سابقه، فرماندهی حداقل 27 کشتی ناوگان ملی را در سال‌های مختلف برعهده داشته و هم‌چنان با عشق‌وعلاقه به فعالیت در این ناوگان افتخار می‌کند. وی در سال 1352 در شهر رشت به دنیا آمد، با دریا بزرگ شد و بالاخره حرفۀ دریانوردی را برگزید. با ایشان به مناسبت 52 سالگی ناوگان ملی به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
کاپیتان احمدزاده شهیدیان فرماندۀ کشتی های ناوگان:
اگرچه در شهری به دنیا آمده که اثری از ساحل و دریا در آن نیست. با این حال عاشق حرفۀ دریانوردی است و کار در دریا به او آرامش خوبی می دهد. همواره از دیدن زیبایی های دریا لذت می برد.
معاون هماهنگ‌کنندۀ ارتش در گفت‌وگوی اختصاصی با پیام‌دریا اعلام کرد:
مسئولان اجرایی سال‌هاست با شعار "توسعه دریامحور" دم از توسعه سواحل جنوبی می‌زنند. البته در این مسیر توفیقاتی حاصل شده است اما به نظر می رسد توفیق اصلی در بسترسازی برای سوق جمعیت به بخش بکر سواحلی مانند مکران را نیروهای نظامی بدست آورده‌اند. آنها بار را به دوش کشیده و بدون هیچ ادعایی دست به احداث زیرساخت‌های لازم در این بخش از کشور زده‌اند تا زمینه ساز تحول در سواحل مغفول مانده مکران شوند.
درحـــــالحاضـــر فنّاوری اطلاعات تنها یک عــلم نیست بلکه همة صنعت است و تــاکنون هیچ صنعتی نتــوانسته خود را از آن مستثنی بداند. هر صنعتی برای پیشرفت باید شاخهای از فناوری اطلاعات را در خود جای دهد.
کاپیتان امید مختاری در گفت‌وگو با پیام‌دریا؛
زندگی در کنار دریا جرقۀ اولیۀ انتخاب حرفۀ دریانوردی را در وجود بسیاری از دریانوردان زده است. از جملۀ آنها کاپیتان امید مختاری است که در شهر آبادان به‌دنیا آمده، با حال و هوای دریا بزرگ شده و عاقبت حرفۀ دریانوردی را به‌عنوان گزینۀ اول کنکور سراسری انتخاب کرده است و درحال‌حاضر 18 سال سابقۀ فرماندهی کشتی‌های ناوگان را در کارنامۀ خود دارد. از انتخاب نام فرزندش به‌عنوان آرتمیس بیشتر می‌توان به علاقۀ او نسبت به دریا پی‌برد.
دریانورد زن ایرانی در گفت‌وگو با پیام‌دریا:
حرفۀ دریانوردی بیشتر با فعالیت مردان گره خورده است و زنان در این وادی کمتر، جایی دارند. اما در چند سال اخیر برخی از زنان علاقه‌مند به این حرفه سنت‌شکنی نموده و به این عرصه ورود کرده‌اند. از جملۀ آنها راحله طهماسبی سروستانی است که به عنوان افسر دوم بر روی شناورهای ایرانی کار می‌کند.
مدیرعامل شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی:
شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی در سال 1394 توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی تأسیس شد. این شرکت با در اختیار داشتن سرمایه‌های ارزشمند انسانی در حوزه‌های تولید، اجرا و مشاوره، با هدف ایجاد تحولی نوین در صنایع رنگ به ویژه سیستم‌های دریایی، حفاظتی و ضدخوردگی فعالیت‌های خود را سازمان‌دهی کرده است.
کاپیتان غلامرضا رضاییان در گفت و گو با پیام‌دریا:
علاقۀ به دریا و دریانوردی او را پس از سال‌ها فعالیت در بخش خشکی مجدداً به دریا کشاند. او که چندی پیش مأموریت دریایی‌اش به پایان رسیده و به مرخصی آمده، باز دلش هوای دریا کرده است. این دریانورد پیش‌کسوت اصلاً دوست ندارد بازنشسته شود چون معتقد است مبادا با بازنشستگی فرماندهان ایرانی، احیاناً نیروهای خارجی جایگزین شوند.گفت و گوی با کاپیتان غلامرضا رضاییان که به مناسبت روز جهانی دریانورد صورت گرفته است از نظرتان می‌گذرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:
اگرچه از عمر فناوری نانو در ایران مدت زیادی نمی‌گذرد با‌ این‌حال توسعه این صنعت در کشور طی 16 سال حیرت‌انگیز است چراکه در حال حاضر 36 هزار نیروی متخصص در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند. 600 محصول نانو توسط 216 شرکت تولید شده و بیش از 10 هزار مقاله علمی در سطح جهان توسط ایرانیان به رشته تحریر درآمده است و محصولات نانو به 49 کشور جهان صادر می‌شود. در این عرصه نقش کلیدی ستاد توسعه فناوری نانو غیرقابل کتمان است چرا که نقش راهبری و نظارتی آن باعث ادامه روند رو به توسعه این صنعت شده است. دکتر سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با پیام‌دریا نحوه شکل‌گیری این صنعت در کشور و عمکرد ستاد را تشریح کرد.
12