Alternate Text
گفت و گوها
چرا سهم بنادر در تولید ناخالص دیده نمیشود؟
نقش و سهم بنادر در تولید ناخالص ملی ایران امری است که بسیار کم به آن پرداخته شده است. دلیل این امر را میتوان در نفت زدگی و ضعف عمیق فرهنگ دریایی در کنار مرکزگرایی از سال 1304 به این سو جستجو کرد. این در حالی است که طبق مطالعات صورت گرفته، بنادر و کشتیرانی این پتانسیل را دارند که سهم قابل توجهی را حتی همپای نفت در تولید ناخالصی ملی به خود اختصاص دهند. البته هستند کشورهایی که این سهم در GDP آنها تا 70 درصد هم میرسد اما با توجه به پتانسیل کم نظیر حمل ونقل دریایی در شمال و جنوب ایران، نپرداختن به سهم این بخش در اقتصاد قابل تأمل است. اینکه تحولات نفت و صنعت همواره به عنوان شاخص های رشد و یا عدم رشد اقتصاد کشور دانسته شود امر غریب یا بدی نیست اما نادیده ماندن سهم بنادر و حمل ونقل دریایی که تا 95 درصد نیازهای وارداتی و صادراتی کشور از طریق آنها تأمین می شود از عدمتوجه و شناخت برنامه ریزان به یک سوم توان اقتصاد ملی خبر میدهد و توسعه پایدار و مستمر این بخشها را با اما و اگر مواجه میکند. به همین منظور برای پاسخ به چرایی این مسئله و دیگر مسائل مربوط به حوزه بنادر و دریا، «پیام دریا» بر آن شد که به سراغ محمدعلی اصل سعیدیپور، مدیرکل توافقنامه ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی برود و پرسش های خود را در این زمینه با وی مطرح کند. سعیدیپور سابقه طولانی فعالیت در بنادر مختلف کشور را دارد. ماحصل گفتوگوی پیامدریا با وی را در ذیل میخوانید.
دریانورد زن ایرانی در گفت‌وگو با پیام‌دریا:
حرفۀ دریانوردی بیشتر با فعالیت مردان گره خورده است و زنان در این وادی کمتر، جایی دارند. اما در چند سال اخیر برخی از زنان علاقه‌مند به این حرفه سنت‌شکنی نموده و به این عرصه ورود کرده‌اند. از جملۀ آنها راحله طهماسبی سروستانی است که به عنوان افسر دوم بر روی شناورهای ایرانی کار می‌کند.
مدیرعامل شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی:
شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی در سال 1394 توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی تأسیس شد. این شرکت با در اختیار داشتن سرمایه‌های ارزشمند انسانی در حوزه‌های تولید، اجرا و مشاوره، با هدف ایجاد تحولی نوین در صنایع رنگ به ویژه سیستم‌های دریایی، حفاظتی و ضدخوردگی فعالیت‌های خود را سازمان‌دهی کرده است.
کاپیتان غلامرضا رضاییان در گفت و گو با پیام‌دریا:
علاقۀ به دریا و دریانوردی او را پس از سال‌ها فعالیت در بخش خشکی مجدداً به دریا کشاند. او که چندی پیش مأموریت دریایی‌اش به پایان رسیده و به مرخصی آمده، باز دلش هوای دریا کرده است. این دریانورد پیش‌کسوت اصلاً دوست ندارد بازنشسته شود چون معتقد است مبادا با بازنشستگی فرماندهان ایرانی، احیاناً نیروهای خارجی جایگزین شوند.گفت و گوی با کاپیتان غلامرضا رضاییان که به مناسبت روز جهانی دریانورد صورت گرفته است از نظرتان می‌گذرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:
اگرچه از عمر فناوری نانو در ایران مدت زیادی نمی‌گذرد با‌ این‌حال توسعه این صنعت در کشور طی 16 سال حیرت‌انگیز است چراکه در حال حاضر 36 هزار نیروی متخصص در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند. 600 محصول نانو توسط 216 شرکت تولید شده و بیش از 10 هزار مقاله علمی در سطح جهان توسط ایرانیان به رشته تحریر درآمده است و محصولات نانو به 49 کشور جهان صادر می‌شود. در این عرصه نقش کلیدی ستاد توسعه فناوری نانو غیرقابل کتمان است چرا که نقش راهبری و نظارتی آن باعث ادامه روند رو به توسعه این صنعت شده است. دکتر سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در گفت‌وگو با پیام‌دریا نحوه شکل‌گیری این صنعت در کشور و عمکرد ستاد را تشریح کرد.
اینترنت اشیاء Internet of Things) IoT ) شبکه‌ای از اشیاء هستند که می‌توانند با کمک کامپیوتر و از طریق ارتباط اینترنتی با سایر اشیاء ارتباط برقرار کنند. «اشیاء» می‌‌تواند شامل هر «چیزی» باشد که قابلیت جمع‌آوری داده‌ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد. اینترنت اشیا (IoT) امنیت و کارآمدی عملیات در ترمینال‌های دریایی، بنادر و تجارت لجستیک را به طور چشمگیری بهبود خواهد بخشید. در حال حاضر بزرگ‌ترین بندر اروپا- بندر روتردام هلند- در زمینه استفاده از این تکنولوژی پیشگام است....
حدود سه میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد یعنی به ازای هر 27 نفر یک واحد صنفی، در حالی که در نُرم بین‌الملل به ازای هر 350 نفر یک واحد صنفی وجود دارد. چهار حوزه اصلی در فعالیت صنوف وجود دارد. بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در حوزه توزیع مشغول به کارند که این نظام توزیع هیچ انطباقی با تولیدات و تکنولوژی روز عرضه در سطح بازار بین‌الملل ندارد. ...
درگفتوگو با مدیرعامل انجمن بازاریابی بندر هامبورگ مطرح شد؛
بازاریابی دیجیتال نقش برجسته و متمایزی را در دنیای تجارت و همچنین زنجیره عرضه برعهده دارد. امروزه، عملکرد بازار به لطف دیجیتالی شدن بهبود چشمگیری را به ارمغان آورده است. اما از این نکته نیز نباید غافل ماند که اگرچه دیجیتالی شدن با مزیت‌های فراوانی همراه است، اما در عین حال خطرات و ریسک‌های بالقوه‌ای را با خود یدک می‌کشد....
محمد عیقرلو دبیرکل فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران در گفتوگو با پیام دریا اعلام کرد:
لجستیک آن طور که در لغتنامه‌ها بیان می‌شود پشتیبانی رزم است اما در دنیای نوین که هر «کلمه « ای کارکرد ویژه و منحصربه‌فردی را پیدا می کند، مفهوم لجستیک نیز بسیط‌تر و مهمتر شده است. لجستیک و زنجیره تأمین در حمل‌ونقل به بیانی ایجاد یک ساختار به هم تنیده برای نیل به ایجاد بهره‌وری و تخفیف در زمان است تا هرچه سریعتر کالا ایجاد شده و به مقصد برسد. ...
مدیرعامل شرکت تعمیرات کشتی پرشیاهرمز در گفت وگو با پیام دریا:
مهندس جمشید حاجی زاده با توجه به حضور چندساله در شرکت صدرا با مسائل و مشکلات ساخت و تعمیر کشتی به خوبی آشناست. وی که در حال حاضر به عنوان مدیرعامل شرکت تعمیرات کشتی پرشیاهرمز فعالیت می کند، معتقد است اگر پروژه ای در زمینه ساخت یا تعمیر به نتیجه دلخواه نرسیده با معضل مدیریت پروژه مواجه بوده است چرا که از دانش مدیریت پروژه به نحو احسن استفاده نشده است. این گفت وگو از نظرتان می گذرد.
12