Alternate Text
گفت و گوها
عضو هیئت مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با پیام‌دریا:
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیش از 54 سال فعالیت بی‌وقفه نقش بی‌بدیل و تعیین‌کننده‌ای در امر جابه‌جایی کالا در عرصه بین‌المللی ایفاکرده و امروزه به یک برند جهانی در تجارت دریایی تبدیل شده است. در این مدت ناوگان ملی در جهت تحقق اهداف صادراتی، وارداتی، ترانزیت و ترانشیب کالا اقدام کرده و در خصوص تربیت نیروی‌انسانی متخصص، کارآمد و همچنین حمایت از صنایع داخلی اهتمام ویژه‌ای ورزیده است.
کاپیتان داود تفتی در گفت‌گو با پیام‌دریا اعلام کرد:
کشتیرانی دریای خزر چندی پس از فروپاشی شوروی آغاز به کار کرد تا در وضعیت نوین دریای خزر نسبت به حمل‌و‌نقل تجاری بین کشورهایی که اکنون از دو به پنج کشور افزایش یافته بودند، اقدام کند.
رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در گفت‌وگو با پیام‌دریا اعلام کرد؛
دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با سابقه‌ای درخشان، تاکنون دریانوردان زیادی را تربیت کرده و به جامعۀ دریایی تحویل داده است. این دانشگاه درحال‌حاضر با استفاده از 174 استاد بیش از 3000 نفر دانشجو را به روش آنلاین آموزش می‌دهد. دکتر منصور کیانی‌مقدم رئیس این دانشگاه در گفت‌وگو با پیام‌دریا با تشریح وضعیت فعلی آموزش، به مشکلات موجود نیز اشاره می‌کند.
معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فنّاوری؛
کرونا بر همۀ ساحت‌های زندگی بشری، بیش از آنچه در ابتدا تصور می‌شد، تأثیر گذاشت. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، حوزۀ آموزش و پرورش و آموزش‌‌عالی است که به دلیل دربرگیری بالای آن به لحاظ تعداد بالای دانش‌آموزان و دانشجویان، اهمیت زیادی دارد. حالا با گذشت بیش از یک‌سال از ادامۀ آموزش‌های مجازی با دکتر علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فنّاوری به گفت‌وگو نشستیم تا از کم و کیف آموزش‌های مجازی و مسیر پیش‌رو، سخن بگوید. ماحصل این گفت‌وگو را می‌خوانید. با اعلام پاندمی کرونا، آموزش‌‌عالی به سرعت آموزش‌های مجازی را جایگزین کلاس‌های حضوری کرد. بفرمایید ابتدای مسیر به لحاظ زیرساخت‌های فنی و همچنین بحث توانمندی و فرهنگی پیرامون آموزش‌های مجازی، دانشگاه‌ها در چه شرایطی قرار داشتند و امروز در کجا ایستاده‌اند؟
مدیرعامل کشتیرانی دریای‌خزر در گفت‌وگو با پیام‌دریا اعلام کرد:
کشتیرانی دریای‌خزر در دورۀ جدید مدیریتی خویش فعالانه به کار و تلاش خود ادامه می‌دهد و در این مدت با اجرای برنامه‌های جدید عملکرد بسیار مطلوب و ایده‌آلی در کارنامۀ خود دارد. کاپیتان داوود تفتی مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگو با پیام‌دریا از برنامه‌های آیندۀ این شرکت سخن می‌گوید
ارتقای وضعیت امنیتی صید ‌و ‌صیادی با همکاری ارگان‌ها و نهاد‌های امنیتی، نظامی و انتظامی در آب‌های‌ دریای‌ خزر، خلیج‌فارس و دریای‌عمان نیز از برنامه‌ها ‌و‌اقدامات سازمان ‌شیلات ‌ایران است. در‌حال‌حاضر بیش از ‌10‌هزار فروند ‌شناور‌ صیادی‌ در ‌آب‌های‌ خلیج‌فارس، دریای‌عمان و اقیانوس‌هند و نزدیک به 1000 فروند ‌شناور‌ صیادی‌ در ‌آب‌های ‌شمالی‌کشور فعال می‌باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران؛
استقرار مردم در مناطق جنوبی کشور به‌ویژه سواحلمکران از دغدغه‌های اصلی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران به‌شمار می‌رود که در مصاحبه با پیام‌دریا بخش اعظمی از محورهای گفت‌وگو مربوط به همین موضوع بود.
کاپیتان احمدزاده شهیدیان فرماندۀ کشتی های ناوگان:
اگرچه در شهری به دنیا آمده که اثری از ساحل و دریا در آن نیست. با این حال عاشق حرفۀ دریانوردی است و کار در دریا به او آرامش خوبی می دهد. همواره از دیدن زیبایی های دریا لذت می برد.
معاون هماهنگ‌کنندۀ ارتش در گفت‌وگوی اختصاصی با پیام‌دریا اعلام کرد:
مسئولان اجرایی سال‌هاست با شعار "توسعه دریامحور" دم از توسعه سواحل جنوبی می‌زنند. البته در این مسیر توفیقاتی حاصل شده است اما به نظر می رسد توفیق اصلی در بسترسازی برای سوق جمعیت به بخش بکر سواحلی مانند مکران را نیروهای نظامی بدست آورده‌اند. آنها بار را به دوش کشیده و بدون هیچ ادعایی دست به احداث زیرساخت‌های لازم در این بخش از کشور زده‌اند تا زمینه ساز تحول در سواحل مغفول مانده مکران شوند.
درحـــــالحاضـــر فنّاوری اطلاعات تنها یک عــلم نیست بلکه همة صنعت است و تــاکنون هیچ صنعتی نتــوانسته خود را از آن مستثنی بداند. هر صنعتی برای پیشرفت باید شاخهای از فناوری اطلاعات را در خود جای دهد.
123