Alternate Text
گزارش ها
خاطرات منتشر نشدۀ مدیران ارشد کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران؛
فعالیت کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد مرحلۀ نوینی شده و توانست با افزایش ظرفیت از عهدۀ مسئولیت‌ها و وظایف محوله به خوبی برآمده و یک سر و گردن بالاتر از تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل بایستد. مسلماًدر موفقیت‌های حاصله، هدایت، مدیریت، تصمیم‌گیری مدیریت ارشد در هر برهه‌ای از زمان نقش اساسی ایفا کرده است. در این شمارۀ پیام‌دریا خاطرات منتشر نشدۀ مدیران ارشد ناوگان ملی که سال‌ها پیش سکانداری این ناوگان بزرگ خاورمیانه را بر عهده داشتند از نظرتان می‌گذرد. در این ارتباط باید گفت، عبدالعلی عرفانی از تاریخ 18/10/1358 تا 28/2/1360 به عنوان ریئس هیئت‌مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران فعالیت کرد. وی در بهمن‌ماه سال 1396 دار فانی را وداع گفت. پس از ایشان مهندس محمد سوری ریئس هیئت‌مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران از تاریخ 2/3/1360 تا 1/9/1362 بود. در این میان محمدحسین داجمر دو دوره ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعاملی کشتیرانی را برعهده داشت. یک دوره به تاریخ 5/9/1364 تا 24/8/1372 برمی‌گردد و دورۀ بعدی نیز از تاریخ 21/7/1384 شروع شده که تا تاریخ 1/6/1394 ادامه داشت. مهندس مصطفی آل‌اسحاق از تاریخ 2/7/1375 تا 1/8/1376 مدیرعامل ناوگان ملی بود. که در شهریورماه سال جاری درگذشت. مهندس احد محمدی از مهرماه 1376 تا مهرماه 1379 و مهندس علی‌اشرف افخمی از تاریخ 1/7/1379 تا 21/7/1384 ریاست هیئت‌مدیره و مدیرعامل وقت کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران را از آن خود کردند.‌
خاطرات منتشر نشدۀ مدیران ارشد کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران؛
فعالیت کشتیرانی جمهوری‌اسلامی‌ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد مرحلۀ نوینی شده و توانست با افزایش ظرفیت از عهدۀ مسئولیت‌ها و وظایف محوله به خوبی برآمده و یک سر و گردن بالاتر از تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل بایستد. مسلماًدر موفقیت‌های حاصله، هدایت، مدیریت، تصمیم‌گیری مدیریت ارشد در هر برهه‌ای از زمان نقش اساسی ایفا کرده است. در این شمارۀ پیام‌دریا خاطرات منتشر نشدۀ مدیران ارشد ناوگان ملی که سال‌ها پیش سکانداری این ناوگان بزرگ خاورمیانه را بر عهده داشتند از نظرتان می‌گذرد.
بررسی تأثیر شیوع ویروس کرونای جدید بر حمل‌ونقل دریایی؛
تأثیر شیوع کرونا بر صنعت کشتیرانی، کشتی‌سازی، دریانوردی، حمل‌ونقل مسافری، حجم تجارت جهانی، آموزش دریایی و بنادر غیرقابل انکار است. در این ارتباط برآوردهای اولیه از میزان خسارت و زیان مالی بر حمل‌ونقل دریایی و بنادر حکایت می‌کند با این توصیف رعایت دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی در کاهش شیوع بیماری در صنعت حمل‌ونقل دریایی تا چه حد تأثیرگذار است؟ از سوی دیگر مؤسسات رده‌بندی در دوران بحران‌هایی نظیر کرونا چه نقشی می‌توانند ایفا کنند؟ و آیا بخش حاکمیتی حوزۀ دریا توانست نقش و جایگاه ویژۀ خود را ایفا کند؟ این‌ها سؤالاتی است که این روزها ملکۀ ذهن دست اندرکاران صنعت حمل ونقل دریایی شده است.
بررسی راهکارهای دستیابی به سوخت 2020 در گفتوگو با کارشناسان؛
قانون پر هزینه و پر فراز و نشیب سوخت 2020 از اول ژانویۀ سال آیندۀ میلادی با الزام سازمان جهانی دریانوردی (IMO) اجرا میشود. اگرچه این قانون قرار است به پاکی محیطزیست کمک کند، اما به گفتۀ کارشناسان بار مضاعفی بر صنعت کشتیرانی و صنایع دریایی تحمیل خواهد کرد و با وجود آنکه مدت کمی به زمان اجرای این قانون باقی مانده است اما هنوز برخی از کشورها آمادگی لازم برای اجرای آن را ندارند. در این میان برخی از آنها انتظار دارند که سازمان بینالمللی دریانوردی زمان اجرای این قانون را تمدید کند. اما به نظر میرسد انتظار مالکان خطوط کشتیرانی محقق نشود چرا که بارها از سوی مسئولان IMO به صراحت اعلام شده که زمان اجرای قانون همان اول ژانویۀ سال 2020 میلادی است و هیچ تغییر زمانی در کار نیست.
بررسی جایگاه فنّاوری نانو در صنعت دریایی کشور طی میزگرد مدیران ناوگان ملی با ستاد توسعه فنّاوری نانو؛
فنّاوری نانو در ایران و جهان چه نقشی دارد. این صنعت چگونه توانسته است در مدت‌زمان محدودی مبدع این همه تحولات باشد و تمامی کشورها را وادار به رقابت کند؟ از سوی دیگر این سؤال مطرح می‌شود که چگونه ایران موفق شده است با دگرگونی و تحول عظیمی که در این صنعت پدید آورده، کار کارستانی انجام دهد که کشورهایی مانند کره و چین خواستار تولیدات نانویی ایران باشند؟ در این میان ستاد توسعه فنّاوری نانو چه نقشی در ارتقای کمی و کیفی تولیدات دارد و همچنین چه اقدامات جدیدی با استفاده از فنّاوری نانو برای دستیابی به سوخت کم‌سولفور و روغن و رنگ کشتی‌ها انجام شده است.
بر اساس قانون مارپل زمانی که کشتی وارد بندر می‌شود باید تسهیلاتی به منظور دریافت فاضلاب، دفع زباله و ... از سوی مقامات بندری فراهم شود تا بتواند در مقابل دفع زائدات گواهی‌نامه مربوطه را دریافت کند، در غیر این صورت تردد کشتی در سایر بنادر با مشکلات متعددی مواجه می‌شود. نویسنده در این مقاله به تشریح جزئیات تسهیلات دریافت مواد زائد در بندر پرداخته است.
بررسی جایگاه لجستیک و زنجیره تأمین کالا در ایران و جهان؛
لجستیک و مدیریت زنجیره تأمین کالا که امروزه در همه کشورها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است شبکه‌ای از فعالیت‌های تجاری و ارتباطات را در بر می‌گیرد که برای یکپارچه‌سازی مدیریت جریان انتقال کالا تلاش می‌کند. در واقع خلق ارزش‌افزوده در صدر فعالیت‌های مربوط به آن است....
بررسی جایگاه لجستیک و زنجیره تأمین کالا در ایران و جهان؛
لجستیک و مدیریت زنجیره تأمین کالا که امروزه در همه کشورها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است شبکه ای از فعالیت‌های تجاری و ارتباطات را در بر می‌گیرد که برای یکپارچه سازی مدیریت جریان انتقال کالا تلاش می‌کند. در واقع خلق ارزش‌افزوده در صدر فعالیت‌های مربوط به آن است. واژه لجستیک ریشه یونانی دارد و کاربرد نظامی آن ارجحتر است. در یک تعریف کلی به جابه جایی جنگ‌افزار، مهمات و جیره غذایی از یک مکان به مکانی دیگر به خصوص خط مقدم اطلاق می شود. ...
مهندسان ناظر ناوگان ملی از تجربه حضور در یاردهای کشتی سازی آسیا سخن می گویند:
چین و کره جنوبی برای ورود به عرصه ساخت کشتی از تعمیرات و ساخت کشتی های کوچک شروع کرده اند و در حال حاضر به مرحله ای رسیده اند که کمتر کشوری می تواند با آنها برابری کند. مهندسان ناظر ناوگان ملی که سال ها با حضور در یاردهای کشتی سازی چین و کره جنوبی تجربه اندوخته اند، میگویند که صنعت ساخت کشتی باید همان راهی را انتخاب کند که کشورهای مطرح آسیایی برگزیدند. این کارشناسان خبره را که می توان به روزترین افراد در زمینه ساخت کشتی نامید، آنان معتقدند مدیریت زمان و دانش، برنامه ریزی، تعیین هدف، ارتباط نیروی انسانی متخصص با دانشگاه ها و مدیریت واحد پروژه باعث شده است این کشورها با همت بلند مدیران خود به این مرحله از ساخت کشتی برسند. در این میزگرد مهنـدسان حمید اخلاصمند، محمدحسین طالعزاری، محمد حسن زاده، رهام مفیدی، عبدالنــاصر نیازی، احمد شامانیان، سیدپیام سکاکی، انوش منصورغنایی و فرهاد واحدیان حضور داشتند که صحبت های آنان از نظرتان می گذرد.
چالش محدودیت مقدار سولفور سوخت برای مالکان کشتی ها؛
سازمان جهانی دریانوردی به منظور جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست در سال 1997 قوانین درجه اول(Tier1) خود را معرفی کرد و در سال 2008 اصلاحیه قوانین مربوط به آلودگی درجه 2 و 3 (Tier 2 & Tier 3) را به عنوان الحاقیه ذکر نمود
12