Alternate Text
آرشیو مقالات
نیازسنجی آموزشی چیست؟
هر سازمانی برای رسیدن به اهداف استراتژیک خود نیاز به تعریف فرایندهای عملیاتی و پشتیبانی دارد که نیروی انسانی به عنوان با ارزش‌ترین مؤلفه در سازمان برای نیل به این اهداف است که یکی از فرایندهای اصلی مدیریت منابع انسانی هر سازمان، فرایند آموزش می‌باشد.
تأثیرات بیماری همه‌گیر کووید-19 بر فعالیت‌های حمل‌ونقل و لجستیک در جهان؛
بیماری همه‌گیر کووید-19 تأثیرات عمیقی بر فعالیت‌های اقتصادی در سرتاسر جهان بر جای گذاشته که فعالیت‌های مرتبط با لجستیک و حمل‌ونقل نیز از این تأثیرات در امان نبوده‌اند.
شناخت‌نامۀ کتاب الفوائد ابن ماجد نجدی (اثری جامع در دانش و اصول دریانوردی)؛
کتاب الفوائد ابن‌ماجد نجدی که عنوان کامل آن:‌ «کتاب الفوائد فی اصول علم البحر و القواعد»، است.
دریای مکران در کانون نگرش منطقه‌ای و بین‌المللی؛
جنوب خاور ایران از روزگاران باستان مکران نامیده شده و امروز نیز بدین نام سرشناس است. از هزاران سال پیش مکران به گونه‌های مختلف در آثار تاریخی و جغرافیایی ایران‌زمین و دیگر کشورها ثبت و نگه‌داری شده است. این نام، بیانگر هویت و هستی تاریخی این منطقه و ریشه‌ای است که در دل فلات ایران تنیده شده است.
مشکلات اجرای قانون سوخت کم‌سولفور ادامه دارد:
امروزه در صنعت حمل‌ونقل دریایی بیشتر این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت فعلی استفاده از سیستم فیلترینگ اگزوز کشتی‌ها (the scrubber) در بازار جهانی چگونه است و آیا تمام فیلترهای(the scrubber) نصب شده بر روی دودکش‌های کشتی‌ها مطابق با قوانین سازمان جهانی دریانوردی در خصوص محدود کردن انتشارات گازهای سولفوری است یا خیر؟
در یک سال گذشته صنعت حمل ونقل دریایی با چالش های متعدد جهانی مواجه شده که عمدۀ آنها مشکلات اجرای قانون 2020 و شیوع کوید 19 برمی گردد. همۀ این-ها سلامتی نیروی انسانی را به خطر انداخت اما مقاومت و انعطاف پذیری انسان در بوتۀ آزمون و تجربه قرار گرفت.
راهکارهای شرکت‌های کشتیرانی برای کاهش مصرف سوخت؛
امروزه مصرف انرژی در جهان رو به افزایش است. علی‌رغم اینکه در امر کاهش گازهای گلخانه‌ای مشارکت جهانی 60 درصدی وجود دارد ولی درحال‌حاضر حدود یک میلیارد از جمعیت دنیا به الکتریسیته دسترسی خوبی ندارند و عدۀ زیادی به منابع انرژی فسیلی اتکا دارند.
آخرین نظرات و تحلیل‌ها در خصوص بکارگیری سوخت‌های کم‌سولفور در سال 2020 و پیش‌بینی‌های آینده- بخش پایانی
دو گزینۀ اصلی که به‌طور گسترده‌ای برای انطباق وجود دارد استفاده از سوخت سازگار یا استفاده از "روش‌های معادل تایید شده" است.
عملیات سایبری همچنان تهدیدی برای صنعت کشتیرانی؛
کاربرد روزافزون سیستم‌های دیجیتالی، اتوماسیون‌ها و سیستم‌های تحت وب یکپارچه باعث تولد مدیریت خطرات سایبری شده است.
سیستم حمل‌ونقل دریایی و انقلاب صنعتی چهارم در هزارۀ سوم؛
انقلاب صنعتی چهارم پارادایم تحول‌آفرینی است که در سال‌های پیش‌رو موجب تغییر کل زندگی بشر بر روی کرۀ زمین خواهد شد. این تغییر پارادایم حاصل دگردیسی سریع مجموعه‌ای از علوم و فناوری‌هاست که شامل فناوری اطلاعات و ارتباطات، ژنتیک و زیست‌فناوری، علم مواد و نانو فناوری، فناوری‌های حوزۀ تأمین و مصرف انرژی، علوم و فناوری‌های بسیار دیگر می‌شود