Alternate Text
آرشیو مقالات
راهکارهای شرکت‌های کشتیرانی برای کاهش مصرف سوخت؛
امروزه مصرف انرژی در جهان رو به افزایش است. علی‌رغم اینکه در امر کاهش گازهای گلخانه‌ای مشارکت جهانی 60 درصدی وجود دارد ولی درحال‌حاضر حدود یک میلیارد از جمعیت دنیا به الکتریسیته دسترسی خوبی ندارند و عدۀ زیادی به منابع انرژی فسیلی اتکا دارند.
آخرین نظرات و تحلیل‌ها در خصوص بکارگیری سوخت‌های کم‌سولفور در سال 2020 و پیش‌بینی‌های آینده- بخش پایانی
دو گزینۀ اصلی که به‌طور گسترده‌ای برای انطباق وجود دارد استفاده از سوخت سازگار یا استفاده از "روش‌های معادل تایید شده" است.
عملیات سایبری همچنان تهدیدی برای صنعت کشتیرانی؛
کاربرد روزافزون سیستم‌های دیجیتالی، اتوماسیون‌ها و سیستم‌های تحت وب یکپارچه باعث تولد مدیریت خطرات سایبری شده است.
سیستم حمل‌ونقل دریایی و انقلاب صنعتی چهارم در هزارۀ سوم؛
انقلاب صنعتی چهارم پارادایم تحول‌آفرینی است که در سال‌های پیش‌رو موجب تغییر کل زندگی بشر بر روی کرۀ زمین خواهد شد. این تغییر پارادایم حاصل دگردیسی سریع مجموعه‌ای از علوم و فناوری‌هاست که شامل فناوری اطلاعات و ارتباطات، ژنتیک و زیست‌فناوری، علم مواد و نانو فناوری، فناوری‌های حوزۀ تأمین و مصرف انرژی، علوم و فناوری‌های بسیار دیگر می‌شود
تبادل اطلاعات با پیدایش اینترنت، در پهنۀ جهان به سرعت و با دقت امکان‌پذیر شده است.
اهمیت فناوری اطلاعات در صنعت حمل‌ونقل دریایی؛
صنعت حملونقل دریایی مسئول حمل و انتقال بیش از 90 درصد از کالاهایی است که در اقصی نقاط جهان جابهجا میشوند. این صنعت به مثابة خونی است جاری در رگهای اقتصاد دنیا و بدون آن تجارت بینقارهای تقریباً غیرممکن خواهد بود.
مطابق با بررسی‌های انجام شده در سطح بین‌الملل، وقوع و تشدید رکود در صنعت حمل‌ونقل دریایی که موجب پیدایش مشکلات اخیر در این صنعت شده است در نتیجه چند عامل متعدد است که در حوزۀ حمل‌ونقل کانتینری به شکل رقابت شدید دیده می‌شود.
چگونه می‌توان هزینه کشتی‌ها را کاهش داد؛
یکی از چالش‌های مهم مالکان و اجاره‌کنندگان کشتی‌ها هزینۀ آن است. هزینه‌هایی از قبیل هزینۀ عملیاتی، هزینه پرسنل، هزینه‌های بندری و هزینۀ تعمیرات کشتی است که این هزینه‌ها عامل تعیین‌کننده رقابت در بازار حمل‌ونقل می‌باشند ولی با افزایش و نوسان قیمت سوخت تنهاترین پارامتر مهم برای مالکان کشتی، هزینۀ سوخت است. تا جایی که این هزینه از زمان سرویس‌دهی یک کشتی هم، برای مالکان مهم‌تر می‌باشد.
واکاوی مشکلات تولید ملی در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس و کارشناسان؛
امروزه حمایت از تولید داخلی در کشور با چالش‌های متعدد داخلی و خارجی مواجه است و متأسفانه در سالی که سال «رونق تولید» نام گرفته هیچ تلاشی در جهت رفع موانع تولید از سوی مسئولان امر صورت نگرفته است. امروزه تأمین نقدینگی، چالش‌های نظام بانکی، بالا بودن نرخ سود تسهیلات، حق بیمه و مالیات از مشکلات اصلی تولیدکنندگان است که متأسفانه هیچ اراده‌ای برای حل آنها وجود ندارد. به عبارتی تولید ملی به اندازه‌ای با مشکل مواجه است که سرمایه‌گذاران از حرکت به سمت آن گریزان هستند.
راهکارهای توسعه سواحل گردشگری در ایران کدامند؟
امروزه صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت، به‌مثابه پدیدۀ پویای جهانی و اجتماعی است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. پدیده‌ای که با سازوکاری درهم‌ تنیده و پنهان در زمان‌ها و مکان‌های مختلف، اشکال گوناگونی به خود می‌گیرد و به همین دلیل تأثیرات کاملاً متفاوتی را بر جوامع انسانی بر جای می‌گذارد، به همین دلیل که شناخت دقیق و تحلیل علمی این پدیده می‌تواند چارچوب‌های مطمئنی برای برنامه‌ریزی صنعت گردشگری فراهم آورد. مطابق نظر سازمان جهانی جهانگردی، گردشگری بزرگ‌ترین صنعت فعال در جهان است.