Alternate Text
MAN
گزارش ویژه
توسعه اقتصادی همراه با سلامت محیط‌زیست در گرو انرژی‌های نو؛
تاریخچه مصرف حامل‌های انرژی در ایران بیانگر این نکته است که اقبال سیاست‌گذاران این حوزه به سوی استفاده از مواد هیدروکربوری و سوخت‌های فسیلی بسیار بیشتر بوده و متأسفانه دست‌ کم تا یکی دو دهه اخیر قراردادن انرژی‌های تجدیدپذیر در سبد مصرف، چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.
بندر چابهار به‌عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته که به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی، جایگاه ویژه‌ای را در مبادلات دریایی و تجاری کشورمان با سایر کشورهای منطقه دارد.
جدیدترین مقالات
فنّاوری صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان مدرن _ بخش اول
در سال 1789 مارتین کلاپروت، شیمی‌دان آلمانی، عنصری جدید را کشف و با الهام از سیاره اورانوس آن را اورانیوم نام‌گذاری کرد. در سال 1895 فیزیک‌دان آلمانی ویلهلم رونتگن با عبور جریان الکتریکی ولتاژ بالا از یک لوله شیشه‌ای خلا، پرتوی از ذرات یونیزه را کشف و آن را به نام پرتو ایکس نامید و اولین جایزه نوبل در فیزیک را از آن خود کرد.
نگاه راهبردی به شرایط پساتحریم در بنادر تجاری کشور در سال 1401
وقتی که سخن از توسعه اقتصادی- اجتماعی به میان می‌آید، میزان توسعه و رونق بنادر هر کشور به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی میزان توسعه تجارت آن کشور محسوب می‌شود. ازآنجاکه حدود 90 درصد از تجارت جهانی در سیستم حمل ونقل دریایی به جریان در می‌آید، بنادر تجاری هر کشور درگاه‌های تجارت بین‌المللی آن به شمار آمده و از این حیث برای تداوم و توسعه حیات نظام اقتصاد آن کشور دارای نهایت اهمیت بوده و علاوه بر آن دارای آثار تعیین‌کننده‌ای بر جغرافیای اقتصادی مناطق جهان هستند.
جدیدترین گفت و گوها
عضو هیئت مدیره کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با پیام‌دریا:
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیش از 54 سال فعالیت بی‌وقفه نقش بی‌بدیل و تعیین‌کننده‌ای در امر جابه‌جایی کالا در عرصه بین‌المللی ایفاکرده و امروزه به یک برند جهانی در تجارت دریایی تبدیل شده است. در این مدت ناوگان ملی در جهت تحقق اهداف صادراتی، وارداتی، ترانزیت و ترانشیب کالا اقدام کرده و در خصوص تربیت نیروی‌انسانی متخصص، کارآمد و همچنین حمایت از صنایع داخلی اهتمام ویژه‌ای ورزیده است.
کاپیتان داود تفتی در گفت‌گو با پیام‌دریا اعلام کرد:
کشتیرانی دریای خزر چندی پس از فروپاشی شوروی آغاز به کار کرد تا در وضعیت نوین دریای خزر نسبت به حمل‌و‌نقل تجاری بین کشورهایی که اکنون از دو به پنج کشور افزایش یافته بودند، اقدام کند.
جستار در متون
پیشینۀ ساخت لنج‌های چوبی به ایران باستان بر می‌گردد. این حرفه به‌نام ایران در همۀ دنیا شهرۀ عام‌وخاص است و در سازمان یونسکو نیز به‌نام ایران به ثبت رسیده است.

آخرین شماره

برای مشاهده مطالب کلیک کنید

nashrie

دیدگاه