Alternate Text
MAN

تبلیغات شماره 255

MAN

قاب کوچک

MAN height=

اینجا محل تبلیغ شماست
گزارش ویژه
بررسی جایگاه فنّاوری نانو در صنعت دریایی کشور طی میزگرد مدیران ناوگان ملی با ستاد توسعه فنّاوری نانو؛
فنّاوری نانو در ایران و جهان چه نقشی دارد. این صنعت چگونه توانسته است در مدت‌زمان محدودی مبدع این همه تحولات باشد و تمامی کشورها را وادار به رقابت کند؟ از سوی دیگر این سؤال مطرح می‌شود که چگونه ایران موفق شده است با دگرگونی و تحول عظیمی که در این صنعت پدید آورده، کار کارستانی انجام دهد که کشورهایی مانند کره و چین خواستار تولیدات نانویی ایران باشند؟ در این میان ستاد توسعه فنّاوری نانو چه نقشی در ارتقای کمی و کیفی تولیدات دارد و همچنین چه اقدامات جدیدی با استفاده از فنّاوری نانو برای دستیابی به سوخت کم‌سولفور و روغن و رنگ کشتی‌ها انجام شده است.
جدیدترین مقالات
چگونه می‌توان هزینه کشتی‌ها را کاهش داد؛
یکی از چالش‌های مهم مالکان و اجاره‌کنندگان کشتی‌ها هزینۀ آن است. هزینه‌هایی از قبیل هزینۀ عملیاتی، هزینه پرسنل، هزینه‌های بندری و هزینۀ تعمیرات کشتی است که این هزینه‌ها عامل تعیین‌کننده رقابت در بازار حمل‌ونقل می‌باشند ولی با افزایش و نوسان قیمت سوخت تنهاترین پارامتر مهم برای مالکان کشتی، هزینۀ سوخت است. تا جایی که این هزینه از زمان سرویس‌دهی یک کشتی هم، برای مالکان مهم‌تر می‌باشد.
واکاوی مشکلات تولید ملی در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس و کارشناسان؛
امروزه حمایت از تولید داخلی در کشور با چالش‌های متعدد داخلی و خارجی مواجه است و متأسفانه در سالی که سال «رونق تولید» نام گرفته هیچ تلاشی در جهت رفع موانع تولید از سوی مسئولان امر صورت نگرفته است. امروزه تأمین نقدینگی، چالش‌های نظام بانکی، بالا بودن نرخ سود تسهیلات، حق بیمه و مالیات از مشکلات اصلی تولیدکنندگان است که متأسفانه هیچ اراده‌ای برای حل آنها وجود ندارد. به عبارتی تولید ملی به اندازه‌ای با مشکل مواجه است که سرمایه‌گذاران از حرکت به سمت آن گریزان هستند.
جدیدترین گفت و گوها
دریانورد زن ایرانی در گفت‌وگو با پیام‌دریا:
حرفۀ دریانوردی بیشتر با فعالیت مردان گره خورده است و زنان در این وادی کمتر، جایی دارند. اما در چند سال اخیر برخی از زنان علاقه‌مند به این حرفه سنت‌شکنی نموده و به این عرصه ورود کرده‌اند. از جملۀ آنها راحله طهماسبی سروستانی است که به عنوان افسر دوم بر روی شناورهای ایرانی کار می‌کند.
مدیرعامل شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی:
شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس‌آبی در سال 1394 توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی تأسیس شد. این شرکت با در اختیار داشتن سرمایه‌های ارزشمند انسانی در حوزه‌های تولید، اجرا و مشاوره، با هدف ایجاد تحولی نوین در صنایع رنگ به ویژه سیستم‌های دریایی، حفاظتی و ضدخوردگی فعالیت‌های خود را سازمان‌دهی کرده است.
جستار در متون
به بهانۀ انتخاب شعار «توانمندی زنان در جامعه دریایی» از سوی IMO؛
تاریخ دریانوردی جهان دلاوران و دریادلان زیادی را در دامان خویش پرورش داده که نام و یاد آنان در همیشۀ تاریخ جاری و ساری است.
زندگی دریایی پر از خاطرات به یادماندنی است که شاید همه آنها در سینه تاریخ ثبت نشود اما آنچه توسط دریاییان به یادگار مانده، خواندنی است. خاطره‌ای که این شماره انتخاب شده، خاطرات ناخدا شهریار سیرافی پارسی است او از اهالی فارس بود که به سیراف آمده در آنجا زندگی می‌کرد. از این رو پسوند نام او هم واژه فارسی و هم واژه سیرافی دارد.

آخرین شماره

برای مشاهده مطالب کلیک کنید

nashrie

پیام دریا در گذر ایام

ayam
ayam
دیدگاه
بیش از هزار سال قبل کلمه «مدنیه» توسط ابونصر فارابی در کتابی با عنوان «السیاسه و المدنیه» در سال 339 ه.ق مطرح گردید که بر اساس آن، فارابی معتقد بود شهرها دارای روش و سبک زندگی ناشی از قوانین و شریعت هستند.
پیشرفت سـریع در تکنولوژی‌های دریایی در دهه‌های اخیر باعث تغییرات در شکل و شمائل ارتبـاطات دریایی شده است. این دگرگونی تا جایی ادامه خواهد یافت تا عملکرد مالکان کشتی، شرکت‌های مدیریت کشتی و همچنین زندگی دریانوردان را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد.
زمانی که ریچارد فاینمن برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک در 29 دسامبر سال 1959 میلادی طی یک سخنرانی اعلام کرد" فضای زیادی در سطح کوچک وجود دارد که به ریز ذرههای آینده ساز معروفند و آنها بخشی از آینده نیستند بلکه همۀ آینده اند"، کمتر کسی متوجۀ حرف های او شد که برای اولین بار مطرح می شد.