Alternate Text
۱۴۰۲/۰۱/۱۵    ۸:۱۷ کد خبر:020115079099
دریا، فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی
تأملی بر نگاه مقام معظم رهبری در خصوص دریا و توسعه سواحل مکران؛

دریا، فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی

با نگاهی به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص دریا و فعالیت‌های مرتبط با آن و توصیه‌های مؤکدی که در مورد آبادسازی سواحل مکران و سرعت بخشی به اجرای برنامه‌های مربوط به آن، اهمیت دادن به بندر چابهار به عنوان نقطه ارتباطی مهم بین شرق و غرب، و شمال و جنوب، استفاده از ظرفیت‌های بی بدیل دریا و اولویت دادن به این عرصه از فعالیت‌های اقتصادی داشته‌اند، عمق نگاه راهبردی ایشان را در زمینه چگونگی بهره‌مندی از این ثروت عظیم درمی‌یابیم.
در این شماره بر آن شدیم تا ضمن مروری بر بیانات رهبر فرزانه انقلاب پیرامون دریا به عنوان فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی، نکات ارزنده و دقیق آن را در جهت تحقق منویات معظم له برای مسئولان و دست اندرکاران توسعه دریامحور یادآور شویم.

فوائد بزرگ و کلان و راهبردی دریا

فوائد دریا برای یک کشور و یک ملت، فوائد راهبردی است؛ فوائد بزرگ و کلان است. کسانی با تسلط بر دریا و دریانوردی در طول قرن‌های پی‌در‌پی ـ تقریباً در طول چهار قرن ـ توانستند قدرت بین‌المللی خودشان را تا سرزمین‌های دوردست گسترش دهند. به ملت‌ها ظلم شد، سرزمین‌ها غصب شد، منابع ملت‌ها تضییع شد؛ اما آن دولت‌ها و کشورهای مسلط بر دریا توانستند از این طرقِ ظالمانه برای خود حیثیت‌های مادی و قدرت های بزرگ فراهم بیاورند.
امروز همه چیز عوض شده است. ساحل ممتد و طولانیِ متعلق به ایران عزیز، امروز در اختیار دولتی مستقل و ملتی سرافراز و بیدار است؛ ملتی که به خدای متعال متکی است؛ نیروی خود را می‌شناسد و به آن می‌بالد و اراده‌ی خود را بر اراده‌ی تحکم‌آمیز هر قدرت سیاسی و نظامی تحمیل می‌کند و کسانی را که می‌خواهند با تحکم بر ملت‌ها حاکمیت کنند، مجبور به عقب‌نشینی می‌کند.

 

بیانات در پایگاه نیروی دریایی ارتش در بندرعباس1/5/1390

مسئله آبادسازی سواحل مکران جزء کارهای اساسی

دوران صلح فرصت مغتنمی برای خدمت نیروهای مسلح در بخش‌های علمی، سازندگی و افزایش بازدارندگی است. مسئله آبادسازی سواحل مکران نیز جزء همین کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه‌های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود.

دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا 9/9/1393

توسعه استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دریا

«تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی»، «تکمیل مسیرهای حیاتی شمال- جنوب و شرق به غرب برای افزایش ظرفیت حمل‌و نقل بین‌المللی و همچنین مسیرهای ارتباطی و حمل و نقل داخلی» و «توسعه استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دریا» از اولویت‌هاست، نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانی عظیم موجود در کشور هرز برود.

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب8/6/1401

محور مهم چابهار تا سن‌پطرزبورگ

در زمینه‌ حمل‌ونقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و دیگر عرصه‌های اقتصادی می‌توانیم همکاری گسترده‌تری داشته باشیم.

دیدار رئیس‌جمهوری روسیه با رهبر انقلاب 10 /8/1396

چابهار، بستر همکاری‌های عمیق، بلندمدت و مفید

چابهار یکی از نقاط ارتباطی مهم بین شرق و غرب، و شمال و جنوب است که می‌تواند بستر همکاری‌های عمیق، بلندمدت و مفید باشد.

دیدار نخست‌ وزیری هند با رهبر انقلاب 3 /3/1395

ساحل دریای عمان و عقبه‌ی آن، ثروت عظیم ملی

سواحل گسترده‌ جمهوری اسلامی و به‌ویژه ساحل دریای عمان و عقبه‌ی آن در منطقه‌ مکران ثروت عظیم ملی است که اگر دولت و سایر مسئولان با نگاه راهبردی به مناطق دریایی، به کمک بیایند، این منطقه‌ی عظیم و مهم می‌تواند توانایی‌های زیادی را برای جمهوری اسلامی به وجود آورد.

دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا7 /9/1391

آبادسازی سواحل مکران جزء کارهای اساسی

مسئله آبادسازی سواحل مکران نیز جزء همین کارهای اساسی است که باید با همکاری دولت، برنامه‌های مورد نظر در این منطقه با سرعت بیشتری دنبال شود.

دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا 9 /9/1393

دریای عمان و سواحل مَکران، نقطه‌ای اساسی

دریای عمان و سواحل مَکران این منطقه، نقطه‌ای اساسی در ایفای مسئولیت نیروی دریایی است و درخصوص احیای این منطقه به دولت نیز سفارش‌های لازم را کرده و خواهیم کرد.

دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا 8 /9/1394دسترسی به آب‌های آزاد، برکات دریاست


دسترسی به آب‌های آزاد، اتصال به چهار گوشه‌ جهان از راه دریا و امکان دفاع از کشور در بستر دریا از جمله برکات دریاست که مردم و مسئولان باید به آن توجه کنند.

دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا 8 /9/1394

اولویّت مهم بخش اقتصاد، مسئله‌ دریاست


یکی دیگر از مسائل مهم اولویّت‌های بخش اقتصاد، همین مسئله‌ی دریاست. من چند سال است که راجع به مسئله‌ی دریا تأکید می‌کنم؛ خب، یک حرکت‌های کوچکی هم انجام گرفته امّا آن کاری که باید بشود نه [نشده]. دریا خیلی مهم است؛ خود دریا، آب دریا، محصولات دریایی، بنادر موجود، مناطق مسکونی‌ای که اطراف دریا می‌شود به وجود آورد، یک منبع ثروت فوق‌العاده است برای کشور. ما، هم در شمال دریا داریم، هم در جنوب دریاهای آزاد داریم که این یکی از امتیازات بزرگ کشور ما است؛ ما باید از این، حداکثر استفاده را بکنیم.
به طور خلاصه اگر بخواهم عرض کنم، توصیه‌ی من در زمینه‌ی مسائل اقتصادی و غیر اقتصادی این است که نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانیِ عظیمی که در کشور هست هرز برود؛ نگذارید. آقای مخبر درست می‌گویند که ما مواردی داریم که هر کدام به تنهایی می‌توانند مملکت را اداره کنند؛ واقعاً اینها جزو آن ثروت‌های عظیم ملّی ما است، نگذارید اینها هرز برود.

دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب 8 /6/1401
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
استفاده از فرصت دریا و تبدیل آن به فرهنگ عمومی

با وجود سابقه دریانوردی ایرانیان در گذشته که باعث انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی به مناطق دیگر دنیا شد و سواحل طولانی دریایی در شمال و بخصوص جنوب ایران، فرهنگ استفاده از فرصت‌های دریا در کشور مورد غفلت واقع شده و باید به فرهنگ عمومیِ مردم تبدیل شود.
فرهنگ‌سازی در این زمینه و ایجاد فهم عمومی از دریا به‌عنوان یک زیرساخت اساسی ضروری است و در چند سال گذشته بحث توسعه سواحل مکران مطرح شد و دولت‌ها هم از آن استقبال کردند اما پیشرفت جدی در این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است.
تولیدات هنری از جمله پویانمایی در شناساندن فرصت‌های متنوع دریا مؤثر است. با استفاده از تولیدات هنری و معرفی ظرفیت‌های پیشرفت دریاپایه کشور چه در بخش نظامی و چه در بخش عمرانی، شوق مردم به استفاده از این فرصت افزایش خواهد یافت.
 
 
دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش با فرمانده کل قوا 7 /9/1401
 
 
 
  
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران