Alternate Text
۱۳۹۹/۰۸/۲۸    ۱۳:۳۵ کد خبر:990828079019
کرونا، شاید فرصتی برای مطالعه

کرونا، شاید فرصتی برای مطالعه

 رامین جهانپور
 
 
در واپسین ماه‌های سال ۱۳۹۸ دنیا میزبان مهمان ‌ناخوانده‌ای به نام «کووید-19 » یا همان کرونا شد. این مهمان ناخوانده با آمدنش دنیا را غافلگیر کرد و کشور ما هم مثل تمام کشورهای جهان درگیر این بحران شد. بحران کرونا مهم‌ترین ابعاد زندگی روزانۀ مردم جهان را تحت‌ تأثیر قرارداد و باعث خسارت‌های جبران‌ناپذیری به چرخۀ اقتصاد، بهداشت، صنعت، ورزش، تجارت و فرهنگ کشورهای جهان شد. در این میان اما به بحرانی شدن فرهنگ و از جمله فرهنگ چاپ و نشر کتاب در ایران می‌توان نگاهی دوسویه داشت. ظهور کرونا، بحران چاپ و نشر کتاب در کشور را چند برابر کرد. کتاب‌ها تجدید چاپ نشدند و ناشرها از ترس رکود بازار کتاب، با مؤلفان و مترجمان قرارداد جدید امضاء نکردند. در نتیجه بسیاری از کتابفروشی‌ها، فروشگاه‌ها و مراکز چاپ و توزیع کتاب در سراسر کشور به خاطر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعطیل شد و در ادامه این بحران باعث شد تا عدۀ کثیری از افراد شاغل در اداره‌جات و شرکت‌ها و مشاغل آزاد به دلیل دور کاری و تعطیلات میان‌هفته‌ای در خانه بمانند و این بهترین فرصت برای افرادی است که همیشه مطالعه نداشتن را به خاطر کمبود وقت بهانه می‌کردند. البته عده‌ای هم بودند که کتاب‌های زیادی داخل قفسۀ کتاب‌هایشان خاک می‌خورد و منتظر فرصتی بودند برای خلوت کردن با کتاب‌هایشان. به دوراز هرگونه شعار و اغراق باید گفت که مطالعۀ کتاب آن هم از نوع ادبی، سازنده‌ترین و بی‌ضررترین سرگرمی و ورزش روح در زندگی محسوب می‌شود. تأثیرات مثبتی که جادوی کلمات بر روح و جسم انسان می‌گذارند با هیچ سرگرمی فکری دیگری قابل مقایسه نیست. این روزها و با قرمزشدن دوبارۀ وضعیت کرونا در اقصی‌نقاط کشور، باز هم بسیاری از افراد جامعه به خصوص دانشجویان، کارمندان و... در خانه هستند و فرصت خوبی برای رسیدن به یک نوع آرامش ذهنی دارند. این روزها به مدد پیشرفت فنّاوری و انتشار متعدد کتاب‌های الکترونیکی و اپلیکیشن‌های متنوع فرهنگی، کافیست در گوشی تلفن یا رایانه، کندوکاوی بر کتاب‌های الکترونیکی داشته باشیم تا قدیمی‌ترین و جدیدترین کتاب‌های مورد علاقه‌مان را پیدا کنیم و اگر هم طرفدار کتاب‌های نوستالژیک کاغذی هستیم سراغ آنها برویم.کرونا با تمام مصائبش فرصت خوبی برای مطالعه و تغذیۀ روح ایجاد کرده که باید از این فرصت به بهترین نحو استفاده کرد و به یار مهربان نزدیک شد و از همنشینی با واژه‌ها به آرامش و خلسه رسید. در این‌جا از فرصت استفاده می‌کنم و چند کتاب ماندگار از ادبیات جهان که محوریت و ساختار دریایی دارند را به مخاطبان ارجمند نشریۀ پیام‌دریا معرفی می‌کنم.

پیرمرد و دریا

در رمان زیبا و ماندگار «پیرمرد و دریا» اثر ارنست‌همینگوی که جایزۀ نوبل سال 1954 را از آن خود کرد در یکی از شهرهای کوچک و بندری آمریکا با پیرمرد ماهیگیری روبه‌رو هستیم که « سانتیاگو» نام دارد و از طریق ماهیگیری امرارمعاش می‌کند. او برای صید ماهی به عمق دریا می‌رود و در این مسیر با خطرات زیادی روبه‌رو می‌شود. پیرمرد در حین ماهیگیری با حملۀ کوسه‌ها مواجه می‌شود و حوادث پرفراز و نشیبی برایش رخ می‌دهد. اگر می‌خواهید خواندن داستانی کلاسیک و ماندگار در تاریخ ادبیات جهان را تجربه کنید پیرمرد و دریا را ازدست ندهید. توصیۀ من به شما این است که ترجیحاً ترجمۀ زنده یاد نجف دریابندری از انتشارات خوارزمی را برای مطالعه انتخاب کنید.

موبی‌دیک

دومین رمانی که می‌خواهم به شما در این روزهای کرونایی معرفی کنم رمان معروف«موبی‌دیک» یا همان وال‌سفید است. این کتاب هم در تاریخ ادبیات کلاسیک جهان جایگاه ویژه‌ای در میان منتقدین و علاقه‌مندان به ادبیات داستانی در سراسر جهان دارد و چند کارگردان هم از روی متن آن فیلم‌های داستانی سینمایی و انیمیشن ساخته‌اند. «هرمان ملویل» این رمان را با استفاده از خاطرات دریانوردی خویش نگاشته است قصه درمورد دریانوردانی است که برای امرارمعاش به شکار نهنگ می‌روند تا از تجارت روغن نهنگ به نون ونوایی برسند. فصل‌های این کتاب سرشار از ماجراجویی کاراکترهای داستان است و خواندن آن خواننده را خسته نمی‌کند.

کاکا سیاه کشتی نارسیسوس

جوزف کنراد نویسندۀ معروف لهستانی هم در برهه‌ای از زندگی‌اش حرفۀ دریانوردی را تجربه کردو حاصل تجربیاتش هنگام کار در کشتی و زندگی در دریا، چند رمان ماندگار شد که داستان بلند « کاکا سیاه کشتی نارسیسوس» یکی از آنهاست که اخیراً توسط انتشارات ققنوس تجدید چاپ شده است. خواندن این کتاب هم در این روزهای کرونایی خالی از لطف نیست. این داستان سمبلیک که از لحظه‌ها و موقعیت‌های عاطفی و انسانی زیادی برخورداراست به زندگی یک سیاه‌پوست بیمار می‌پردازد که در یک کشتی تک افتاده است. کنراد در این رمان اشاره‌ای سمبولیک به تنهایی انسان‌ها درقرن حاضر دارد.

کودک ،سرباز و دریا

آخرین کتاب دریایی که می‌خواهم معرفی کنم رمان کلاسیک «کودک، سرباز و دریا» نوشتۀ ژرژفون‌ویلیه نام دارد که توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. ماجرای این رمان صمیمی مربوط به سال‌های جنگ‌جهانی دوم است، زمانی که کشور فرانسه به اشغال ارتش آلمان درآمده بود. این رمان گوشه‌ای از تاریخ جنگ آلمان و فرانسه را نشان می‌دهد. این داستان دوستی یک سرباز آلمانی با پسرکی فرانسوی‌تبار را نشان می‌دهد که کلیت داستان را دربر می‌گیرد و ماجراهایی که در یکی از دهکده‌های اشغال شدۀ فرانسه رخ می‌دهد، ساختار داستان را شکل می‌دهد. نویسندۀ این کتاب تمام تلاشش را کرده تا در رمانش بگوید که صلح زیباتر از جنگ است. 

 
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران