Alternate Text
۱۳۹۹/۰۸/۲۸    ۱۰:۳۷ کد خبر:990828079014
خواب نیتروژنی اقیانوسی چیست؟

خواب نیتروژنی اقیانوسی چیست؟

نیتروژن 79 درصد از هوا را به خود اختصاص داده است و یکی از اجزای مهم اتمسفر به شما می‌رود.

این گاز بی رنگ، بی‌بو و بی‌مزه به راحتی با عناصر دیگر ترکیب نمی‌شود و درحالت عادی واکنشی را در بدن ایجاد نمی‌کند. اما در اعماق اقیانوس اگر غواصی نسبت به آن بی‌توجهی کند به خواب نیتروژنی فرو رفته و معلوم نیست چه سرنوشتی پیدا می‌کند. به همین جهت، افرادی که حرفه‌شان غواصی است باید برای جلوگیری از خواب نیتروژنی، ترکیبی ز اکسیژن و نیتروژن را در کپسول هوا داشته باشند.

در حرفۀ غواصی که بیش از 5000 سال قدمت دارد، نیتروژن یکی از نقش‌های مهم و اساسی را در احوالات فرد غواص ایفا می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، شخص پس از آموزش مهارت‌های فنی لازم، همراه با یک سری تجهیزات، به صورت شناور در اعماق اقیانوس‌ها به کار غواصی می‌پردازد.

از آنجایی که این حرفه بسیار جذاب و خاص به نظر می‌رسد ولی با رعایت نکردن ایمنی خطراتی را نیز برای فرد به همراه دارد و یا تغییر و تحولاتی را که باید از قبل پیش‌بینی و بدان پرداخته شود.

زمانی که غواص به عمق آب‌ها می‌رود و در معرض فشار زیاد آب قرار می‌گیرد، درواقع ما بین فشار دو اتمسفر( یک اتمسفر روی سطح آب و دیگری در عمق اقیانوس) حالاتی را تجربه می‌کند. به‌طوری که در عمق 30 تا 36 متر غواص دچار سر زندگی و شادابی می‌شود اما به محض اینکه به عمق 60 متری اقیانوس رسید، به خواب نیتروژنی دچار می‌شود که در این شرایط، بهت زدگی، خلسه، سرگیجه، کاهش سطح هوشیاری، عدم عکس‌العمل به موقع، و در برخی مواقع مرگ او را تهدید می‌کند.

این فعل و انفعالات به دلیل پر شدن نیتروژن در ریه و بافت‌های بدن غواصی است که به عمق 60 متر و بیشتر رفته است. در طولانی‌مدت، به جهت فشار زیاد هوا، نیتروژن در خون بیشتر شده و به صورت محلول باقی می‌ماند. که به خواب نیتروژنی معروف است.

برای خارج کردن نیتروژن از بدن، فرد غواص باید قبل از خروج از آب و در عمق‌های کمتر توقف کند تا آرام‌آرام این گاز از ریه‌ها خارج شود چراکه اگر یک‌باره در خروج از آب تعجیل کند، جباب‌های نیتروژنی در بدن فرد ایجاد شده و باعث بسته شدن رگ‌ها و مویرگ‌ها می‌شود.

استفاده از نایتروکس در غواصی

فراموش نکنیم نیتروژن برای ادامۀ حیات موجودات زنده بسیار ضروری است. زیرا پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک را در خود دارد. همچنین حامل اکسیژن می‌باشد، حال برای جلوگیری از خواب نیتروژنی در هنگام غواصی، می‌توان از نایتروکس استفاده کرد. نایتروکس مخلوط نیتروژن و اکسیژن است که در آن فشار اکسیژن که به طور عادی 21 درصد از جو را در مقابل نیتروژن 79 درصدی به خود اختصاص می‌دهد، به طوری که فشار اکسیژن 40 و نیتروژن 60 می‌شود. که در این وضعیت، فرد مدت‌زمان بیشتری را به غواصی می‌پردازد و دچار خواب نیتروژنی هم نمی‌شود.

همان گونه که اشاره شد فشار اکسیژن در عمق آب‌ها نیز بیش‌از حد افزایش یابد، فرد دچار مسمومیت اکسیژن می‌شود. و این موارد را نیز باید قبل از غواصی مورد توجه قرار داد که هرگز از داروهای خواب‌آور استفاده نشود زیرا این امر به خواب آلودگی ناشی از نیتروژن بیشتر کمک می‌کند.

به هرحال هر شغلی در جای خود سختی‌هایی را در پی دارد که باید به نسبت سختی آن به ایمنی کار نیز اهمیت داد تا با خیال راحت به‌آن پرداخت و از کار و حرفۀ خود لذت برد، غواصی نیز یکی از مشاغلی است که در عین جذاب بودن توجه به نکات ایمنی آن کیفیت کار را بالا برده و یک غواص همیشه در امنیت و آسایش خواهد بود.


نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران