Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۹/۰۱/۳۰    ۱۴:۱۶ کد خبر:990130078966
12 نوروز را در دریا گذرانده‌ام
کاپیتان امید مختاری در گفت‌وگو با پیام‌دریا؛

12 نوروز را در دریا گذرانده‌ام

زندگی در کنار دریا جرقۀ اولیۀ انتخاب حرفۀ دریانوردی را در وجود بسیاری از دریانوردان زده است. از جملۀ آنها کاپیتان امید مختاری است که در شهر آبادان به‌دنیا آمده، با حال و هوای دریا بزرگ شده و عاقبت حرفۀ دریانوردی را به‌عنوان گزینۀ اول کنکور سراسری انتخاب کرده است و درحال‌حاضر 18 سال سابقۀ فرماندهی کشتی‌های ناوگان را در کارنامۀ خود دارد. از انتخاب نام فرزندش به‌عنوان آرتمیس بیشتر می‌توان به علاقۀ او نسبت به دریا پی‌برد.

او با 18 سال سابقۀ دریانوردی هم‌اکنون در شهر اصفهان دوران مرخصی خود را می‌گذراند. با او در این شمارۀ پیام‌دریا به گفت‌وگو نشسته‌ایم.
در کدام شهر به‌دنیا آمده‌اید؟
در سال 1355 در شهر آبادان به‌دنیا آمده‌ام.
 از چه سالی در ناوگان ملی خدمت می‌کنید؟
از سال 1380در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنم.
با توجه به اینکه دوران کودکی خود را در شهر ساحلی گذرانده‌اید، دریا در آن دوران چه نقش و جایگاهی برای شما داشت؟
اعتقاد دارم دریا نه تنها در دوران کودکی‌ساحل نشینان نقش دارد بلکه در وجود یکایک فرزندان این سرزمین جایگاه خاص خود را حفظ کرده است تا جایی که به‌خاطر دارم اکثر بازی‌ها در مناطق ساحلی، مناظر دیدنی و همچنین تماشای رفت‌وآمد کشتی‌ها بود. در این زمینه خاطرات زیادی از دریا در ذهن دارم و بیشتر نقاشی‌های من نیز در دوران ابتدایی رنگ و لعاب دریا را داشت.
چطور شد حرفۀ دریانوردی را انتخاب کردید؟
علاقه و اشتیاق من به حرفۀ دریانوردی باعث شد در کنکور سراسری رشتۀ دریانوردی را انتخاب کنم و در دانشگاه چابهار به تحصیل ادامه دهم.
تعریف شما از دریا چیست؟
دریا برای من منبع آرامش و پی‌بردن به عظمت خداوندی است اما باید اضافه کنم که همین دریا دوری از عزیزان را برای دریانورد به ارمغان می‌آورد.
آیا با خلوت دریا میانه‌ای دارید؟
خلوت دریا این اجازه را به دریانورد می‌دهد که در زمینۀ رازهای آفرینش بیشتر تفکر کند و مروری هم به کارهای روزمرۀ زندگی داشته باشد.
طولانی‌ترین سفرتان چندماه طول کشیده است؟
در اولین سفرم که با کشتی ایران دیانت بود، مسیر کوبا تا ایران را 45 روزه طی کردیم که در این مسیر فقط 12 ساعت در آفریقا برای سوخت توقف داشتیم.
راز زندگی در دریا را شرح دهید.
به نظر من انسان این قدرت را دارد که خود را با همۀ شرایط تطبیق دهد و اگر هدف در زندگی تعریف شود مسلماً برای آن هدف باید بهایی پرداخت شود. اما اصل مهم در زندگی دریایی، صبر و تلاش است.
آیا زندگی دریایی را دوست دارید؟
زندگی در دریا به مراتب سخت‌تر از خشکی است اما لذت‌های خودش را دارد.
اگر دریانورد نمی‌شدید چه حرفه‌ای را انتخاب می‌کردید؟
در حرفۀ پزشکی فعالیت می‌کردم.
آموزش نیروی انسانی دریانوردان را درحال‌حاضر چگــــونه ارزیــابی می‌کنید؟
آن چیزی که درحال‌حاضر در آموزش کم‌رنگ شده، انضباط کاری است که باید کارها و فعالیت‌ها برای نسل جدید یادآوری شود تا آنها آن را درست انجام دهند.
آیا استفادۀ دریانوردان از شبکه‌های مجازی باعث دوری از فعالیت‌های گروهی و یا شرکت در دورهمی‌های کشتی نشده است؟
متأسفانه این اتفاق افتاده است و اکثر کارکنان درحال‌حاضر با شبکۀ مجازی درگیر هستند. با این حال در چند کشتی‌ای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که تاکنون فعالیت می‌کردم کارکنان صرفاً برای دیدن سریال و گفت‌وگو با کارکنان قدیمی دور هم جمع می‌شدند. به نظر می‌رسد نقش کارکنان پیش‌کسوت در ایجاد دورهمی‌ها بسیار مهم است.
آیا تاکنون عید نوروز در دریا بوده‌اید؟
حداقل 12 بار عید نوروز را در کشتی گذرانده‌ام.
لطفاً دربارۀ برگزاری جشن عید نوروز در کشتی توضیح دهید.
زمانی که کشتی در دریا فعالیت می‌کند حدس و گمان بر این است که نوروز را در دریا سپری خواهیم کرد. به همین دلیل کارکنان از مدت‌ها قبل به فکر تدارک سبزه و وسایل هفت‌سین می‌افتند. اگر خانوادۀ دریانوردان در کشتی حضور داشته باشند این کار به‌عهدۀ خانم‌هاست. به‌طورکلی زمان تحویل سال یک فضای خوب و پر انرژی کل کشتی را فرا می‌گیرد. اگرچه کارکنان دل‌تنگ خانواده‌هایشان هستند اما همه تلاش می‌کنند تا این جشن کهن ایرانی به بهترین وجه برگزار شود.
فعالیت ناوگان در شرایط فعلی چگونه است؟
خوشبختانه با همۀ مشکلاتی که به ناحق توسط برخی از دولت‌های متخاصم برای دریانوردی ایران به‌وجود آمده است اما ناوگان، فعالیت خود را با حداکثر توان و تلاش کارکنان خدوم انجام می‌دهد.
چه انتظاری از مسئولان دارید؟
انتظار زیاد است اما مهم‌ترین اصل این است که ما احساس کنیم مسئولان همواره در کنار ما هستند و درک متقابلی بین طرفین وجود دارد.
خاطرۀ بهترین سفر دریایی خود را تعریف کنید.
بهترین سفرم در زمان دانشجویی بود که به‌عنوان کارآموز با کشتی مدنی به اروپا رفتیم و پس از تخلیۀ کالا در بندر روتردام هلند و بارگیری در بندر گدانسک لهستان و بارسلونای اسپانیا به بندرعباس برگشتیم. این سفر یکی از بهترین سفرهای من بود و دلیل آن هم به خاطر روابط خوب و دوستانه‌ای بود که بین کارکنان برقرار بود.
لطفاً حال و هوای یک دریانورد را زمانی که کشتی او به سمت آب‌های ایران در حرکت است، بیان کنید.
دریا یک پهنۀ بیکرانی است که همواره جلوی چشم دریانورد اظهار وجود می‌کند. وقتی کشتی به سمت آب‌های ایران در حرکت است یک حس خوب و ناگفتنی بین کارکنان به‌وجود می‌آید. شادی برگشت به میهن در چهرۀ همه موج می‌زند که مشاهدۀ این صحنه، شور و شعف خاصی به انسان می‌دهد.
متشکرم
من هم از نشریۀ وزین پیام‌دریا تشکر می‌کنم.

 

نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران