Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۸/۰۶/۲۵    ۱۲:۰ کد خبر:980625078936
بانویی که دریا از شجاعت او حیرت کرد
به بهانۀ انتخاب شعار «توانمندی زنان در جامعه دریایی» از سوی IMO؛

بانویی که دریا از شجاعت او حیرت کرد

تاریخ دریانوردی جهان دلاوران و دریادلان زیادی را در دامان خویش پرورش داده که نام و یاد آنان در همیشۀ تاریخ جاری و ساری است.
در این میان اگر چه حرفۀ دریانوردی از دیرباز به عنوان حرفۀ مردانه شناخته شده است اما چه بسا شیر زنانی نیز پا به پای مردان‌دریا رشادت‌ها و سلحشوری‌های مثال‌زدنی فراوانی از خود نشان داده‌ا‌ند. به مناسبت بزرگداشت روز جهانی دریانورد، یادآوری فداکاری‎های این بانوی دریا، خالی از لطف نیست.
آرتمیس نخستین بانوی شیردلی است که توانست در تاریخ دریانوردی جهان بر فراز بلندترین قلّۀ شکوه و عظمت، پیروزمندانه جایگاه خویش را بیابد و حدود 2480 سال پیش مدال افتخار دریاسالاری را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کند که به راستی پس از آن نیز بی‌باکی و دلاوری او در زنان به تعداد انگشتان دست تکرار نشد. در سال 484 پیش از میلاد هنگامی که فرمان جنگ با یونان از سوی خشایارشاه صادر شد، آرتمیس فرمانروای سرزمین کاریه در کرانه دریای اژه با پنج فروند کشتی جنگی به نیروی دریایی ایران پیوست. در آن زمان نیروی دریایی ایران 1200 ناو جنگی و 300 کشتی ترابری در کنار 8000 سرباز پیاده و 80 هزار سواره توانستند آتن را تصرف کنند. همچنین حضور مستمر و دلیرانۀ آرتمیس با خروشی پرغرور از امواج سهمگین دریادلی در سال 480 پیش از میلاد در جنگ سالامیس که بین نیروی دریایی ایران و یونان در گرفت، توانست بخشی از نیروی دریایی ایران را از خطر نجات دهد و توجه همگان به‌خصوص خشایارشاه را به خود جلب کند. شاید در آن سال‌ها این همه برجستگی جسورانه در یک زن، کسانی را که به ویژگی‌های برتر او پی می‌برند در دل به نجوای سؤالی پرحیرت برمی‌انگیخت که آیا این زن است یا مرد؟
هرودوت تــــاریخ‌نــــــویس یـــــــونانی به شگفتی منحصــــــــربه‌فرد این بــــــــانوی پرهیبت دریــــا و دریانوردی اذعان داشته است و او را مشاوری ارزشمند برای شاه هخامنش می‌دانست. به گفتۀ این تاریخ‌نویس، تاریخ تا آن زمان چنین زن شجاعی را به خود ندیده بود.
معروفیت آرتمیس در تمام دوران ادامه داشت. حتی در دوران ساسانی و حکومت‌های بعدی نام بسیاری از دختران دربار حتی سلاطین سلجوقی آرتمیس بود و او بسیار محبوب شاهان میهن دوست مثل ملکشاه سلجوقی، جلال‌الدین خوارزم‌شاه و شاه‌عباس بود. در حال حاضر در بسیاری از نقاط ایــــــران نام بـــــــرخی از دختــــــران آرتمیــــس نــــــام‌گــــــــذاری
می‌شود.
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران