Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۸/۰۶/۲۵    ۱۲:۱۰ کد خبر:980625078934
آرزو دارم فرمانده کشتی‌های بزرگ باشم
دریانورد زن ایرانی در گفت‌وگو با پیام‌دریا:

آرزو دارم فرمانده کشتی‌های بزرگ باشم

حرفۀ دریانوردی بیشتر با فعالیت مردان گره خورده است و زنان در این وادی کمتر، جایی دارند. اما در چند سال اخیر برخی از زنان علاقه‌مند به این حرفه سنت‌شکنی نموده و به این عرصه ورود کرده‌اند. از جملۀ آنها راحله طهماسبی سروستانی است که به عنوان افسر دوم بر روی شناورهای ایرانی کار می‌کند.
دریا و دریانوردی چنان با وجود او عجین شده است که دوست دارد تا جان دارد در دریا فعالیت کند و حتی مرگش نیز در آغوش دریا باشد. تمام سختی‌های حرفۀ دریانوردی را به جان خریده و هم‌اکنون در شناورهای مسافری فعالیت می‌کند. او آرزو دارد روزی فرمانده کشتی‌های بزرگ شود. گفت‌وگوی پیام‌دریا با این بانوی دریانورد از نظرتان می‌گذرد.
 
 
چه سالی و در کجا به دنیا آمدید؟
در ســــــــال 1363 در سروستـــــان چشــم به جهان گشودم.
 
فارغ‌التحصیل چه رشته‌ای هستید؟
دارای مدرک کارشناسی ارشـــــد مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار هستم.
 
چنــــد ســــــــال است که در حـــــــرفۀ دریـنوردی مشغول هستید؟
از سال 89 تاکنون در دریا فعالیت می‌کنم.
 
چطور شد به دریا علاقه‌مند شدید؟
هر فردی در زندگی به یک چیز خاص عشق می‌ورزد. من بعد از خدا و خانواده‌ام عاشق دریا و ساحل و هر چیز مربوط به دریا، هستم. فکر می‌کنم 90 درصد مردم هم همین عشق به دریا را دارند مگر اینکه خاطرۀ تلخی از آن داشته باشند.
 
از چه زمانی متوجۀ این علاقه شدید؟
این علاقه از کودکی در من وجود داشت اما هر چه بزرگ‌تر شدم، متوجه شدم که باید برای شغل آینده‌ام تصمیم بگیرم. به مرور شدت این علاقه بیشتر شد. با انتخاب حرفۀ دریانوردی این عشق و علاقه مضاعف شده است.
 
در حــال حـاضر با چه سمتـی روی کشتی فعالیت دارید؟
هم‌اکنون افسر دوم شناورهای مسافربری بالای 500 و زیر 3000 تن هستم.
 
آیا فعـالیت بر روی کشتـی‌های بـــزرگ را نیز تجربه کرده‌اید؟
بله، چهار ماه به عنوان کارآموز با یک کشتی اقیانوس‌پیما متعلق به بخش‌خصوصی در مسیر بندرعباس به شارجه فعالیت داشتم اما در نهایت به علت عدم‌همکاری مسئولان شرکت مربوطه و پرسنل کشتی از آن پیاده شدم.
 
با توجه به اینکه این حرفه در ایران بیشتر مردانه است چطور وارد آن شدید؟
به نظر من هیچ کاری متعلق و یا منحصر به مردان نیست. همان طور که هیچ کاری هم منحصر به زنان نیست. سال‌های گذشته اگر مردی آشپزی می‌کرد پذیرفتن آن برای خیلی از مردم قابل هضم نبود در صورتی که امروزه بهترین و ماهرترین آشپزها و یا خیاط‌ها آقایان هستند. همچنین در گذشته هیچ وقت یک خانم پشت فرمان اتوبوس یا کامیون دیده نمی‌شد در حالی که هم‌اکنون تعدادی از بانوان کشورمان در این حوزه‌ها مشغول فعالیت هستند. شغل دریانوردی هم مردانه نیست منتها هنوز مرسوم نیست که خانم‌ها در این حرفه فعالیت کنند. من در هنگام کار هیچ تفاوتی بین خودم و همکاران مرد احساس نمی‌کنم و مسئله جنسیت را کنار گذاشته‌ام و به راحتی همانند آقایان کار می‌کنم. تا زمانی که مسئله جنسیت مطرح باشد بانوان نمی‌توانند در بسیاری از مشاغل مشغول کار باشند. من کار در دریا را خیلی دوست دارم. در حقیقت به این کار عشق می‌ورزم. موفقیت‌های پی‌درپی من در این حرفه حاصل همین عشق و علاقه است.
 
کار بر روی کـدام نوع از کشتــی‌ها را تـــرجیح می‌دهید؟
برای دریافت گواهی‌نامه افسری باید مدت زمان مشخصی را روی دریا کار می‌کردم. من این دوران را که حدود یک و سال و نیم طول کشید، روی شناور تجاری کوچک کار کردم اما بیشتر روی شناورهای مسافری فعال بوده‌ام. در حال حاضر تلاش می‌کنم به شناورهای باربری منتقل شوم.
 
فعالیت در کنار مردان مشکلی ایجاد نمی‌کند؟
خیر. مردان ایرانی همه با غیرت هستند. من در کنار آنها به راحتی کار می‌کنم. البته ابتدا مسئله تا حدودی غیرمعمول بود اما هم‌اکنون در کنار هم به راحتی کار می‌کنیم. اتفاقاً مردان دریانورد مشوق‌های خوبی برای من بوده‌اند و هر جا که به مشکل برخورده‌ام به من کمک کرده‌اند به خصوص مردان غیور و شیردل جنوب و هرمزگان.
 
مسـافران با دیــــدن شمـا چه عکس‌العملینشان می‌دهند؟
در ابتدای کار، گاهی اوقات دیدن یک خانم دریانورد روی شناور باعث ایجاد ترس در آنها می‌شد. اینکه آیا یک خانم توان هدایت شناور را دارد یا خیر و آیا قادر است کار خود را به خوبی انجام دهد. اما در حال حاضر شرایط خیلی فرق کرده است و مسافران ضمن استقبال حتی مرا تشویق می‌کنند. خوشبختانه مردم ایران بسیار با فرهنگ هستند و سریع خودشان را با شرایط تطبیق می‌دهند.
 
آیا تصور می‌کردید روزی دریانورد باشید؟
خیر، هیچ وقت فکر نمی‌کردم روزی دریانورد شوم اما همیشه مطمئن بودم یک کار خاص انجام خواهم داد و به درجات خیلی خوبی می‌رسم. این انرژی مثبت از کائنات به من می‌رسید. عشقم به خدای مهربان، انرژی و نگاه مثبت باعث پیشرفت من شد. احساس می‌کنم که خداوند همه جا یار و همراه من است.
 
چه آرزویی دارید؟
آرزوی من رسیدن به درجۀ فرماندهی و کار بر روی کشتی‌های بزرگ است.
 
آیا فکر نمی‌کنید دستیابی به این آرزو به زمان زیادی نیاز دارد و به راحتی مقدور نیست؟
شاید حق با شما باشد چرا که قرار است پس از 36 ماه کار بر روی کشتی در آزمون فرماندهی شرکت کنم که فقط شش ماه از آن مدت را طی کرده‌ام. با این شرایط به گفته برخی از همکاران 80 ماه طول می‌کشد تا من کاپیتان کشتی شوم. اخیراً مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده‌اند که در اسکلۀ شهیدحقانی به عنوان افسر در شناورهای مسافری کار کنم در حالی که این شناورها زیر 500 تن هستند. انتظار دارم که مسئولان این سازمان به این مشکل من رسیدگی کنند.
 
دریـانورد شـــدن خــانم‌ها با چه مشکلاتی همراه است؟
خانم‌ها در حال حاضر برای دریانورد شدن با برخی از نارسایی‌ها و مشکلات مواجه‌اند اما همه چیز به پشتکار و فعالیت آنها بستگی دارد. متأسفانه برخی مواقع کارکنان کشتی و بعضی اوقات نیز فرماندهان کشتی‌ها با کار خانم‌ها بر روی کشتی موافق نیستند.
 
تعریف شما از دریا چیست؟
می‌توان دریا را بی‌نهایت توصیف کرد اما اگر خیلی به آن فکر کنیم ممکن است از فکر آن هم غرق شویم. اما دریا آرام و در عین حال خشمگین است.
 
یک خاطره به یاد ماندنی از دریا تعریف کنید؟
به یاد دارم در سفری از کیش به بندرلنگه شناورمان دچار مشکل شد و مجبور شدیم مسیری را که در حالت عادی دو ساعت طی می‌کردیم در حدود 12 ساعت طی کنیم.
 
سختی‌های این حرفه برای خانم‌ها چیست؟
یک دریانورد خانم باید خودش را با شرایط وفق دهد و بتواند همانند مردان کار کند به عبارتی باید سخت‌کوش باشد. کار در دریا با گریه و زاری قرابتی ندارد. دریانورد باید خودش را با موقعیت‌های دریانوردی که گاهی بسیار سخت و خطرناک می‌شود هماهنگ کند.
 
دوست دارید تا چه زمانی به کار در دریا ادامه بدهید؟
این شغل هدف نهایی من است و تا لحظه مرگ در کنار دریا خواهم بود و دوست دارم مرگم هم در دریا اتفاق بیفتد.
 
چه پیامی به دختران جوانی که مایل به انتخاب این حرفه هستند دارید؟
اگر به این حرفه علاقه دارند باید دل را به دریا بزنند و تلاش کنند، در این صورت حتماً موفق می‌شوند. امیدوارم در آینده شاهد شناورهایی باشیم که از فرمانده تا کارکنان آن همه از بانوان باشند.
 
انتظار شما از مسئولان و همکاران دریانورد آقا چیست؟
امیدوارم مسئولان توجه بیشتری به این قشر زحمت‌کش داشته باشند چرا که دریانوردان با کمبودهای بسیاری مواجه هستند که متأسفانه توجهی از جانب مسئولان صورت نمی‌گیرد.
با توجه به پیام دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی در خصوص فعالیت بانوان در عرصه دریا انتظارم از مسئولان این است که وعده و وعید ندهند و از خانم‌ها فقط در تبلیغات استفاده نشود. وقتی می‌گویند بازار کار آماده است واقعاً آماده باشد و کار برایشان فراهم باشد. ای کاش مسئولان روزی به صحت این موضوع پی ببرند که زنان هم برای کار در دریا توانمند هستند.
از آقایان دریانورد تقاضا دارم که تجربیات خود را در اختیار من قرار دهند. مسئولان باید برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه‌های دوره‌ها و مکانی را هم برای اقامت داوطلبان در مدت برگزاری دوره‌ها در نظر بگیرند. با توجه به اینکه دوره‌ها در بنادر مختلف برگزار می‌شود داوطلبان باید هزینه‌های سنگینی را پرداخت کنند.
 
آیا به مربی‌گری علاقه دارید؟
در تیر ماه جاری مربی دروس چهارگانه شدم و به مدت پنج روز اولین دوره فنون بقا در دریا را آموزش دادم اما علاقه چندانی به مربی‌گری ندارم.
در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.
از ابتدا در فال من دریا نوشتند                             از روز و شب در خلوتی تنها نوشتند
دریانوردم، خانه‌ام بر روی امواج                        گــــویا که تقــــــدیر مرا زیبـــا نوشتند
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران