Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۸/۰۵/۳۰    ۱۰:۱ کد خبر:980530078921
فنّاوری نانو، همۀ آینده

فنّاوری نانو، همۀ آینده

زمانی که ریچارد فاینمن برندۀ جایزۀ نوبل فیزیک در 29 دسامبر سال 1959 میلادی طی یک سخنرانی اعلام کرد" فضای زیادی در سطح کوچک وجود دارد که به ریز ذرههای آینده ساز معروفند و آنها بخشی از آینده نیستند بلکه همۀ آینده اند"، کمتر کسی متوجۀ حرف های او شد که برای اولین بار مطرح می شد.
صحبت¬های او زمانی حاضران را بیش از پیش شگفت¬زده کرد که گفت: "با این ریز ذره ها می¬توان تمام دائره¬المعارف بریتانیا را بر روی یک سنجاق نگارش کرد" یعنی ابعاد آن به اندازۀ یک بیست و پنج هزارم ابعاد واقعی کوچک می¬شود. سخنرانی تعجب¬برانگیز او در میان کف¬ زدن¬های حاضران که به درستی نمی¬دانستند آیندۀ علمی جهان آبستن چه حوادثی است، به پایان رسید امّا این، آغاز بیداری جهان برای رمزگشایی از سخنان دموکریتوس، فیلسوف یونانی بود که 400 سال قبل از میلاد مسیح با اشاره به ذرات سازندۀ مواد، از واژۀ اتم (علم نانو)- که در زبان یونانی به معنای تقسیم نشدنی است- در آثار خویش نام برده بود.
چنین شد که ابعاد رشد نیافتۀ فنّاوری نانو روز به روز آشکارتر شد و پژوهش¬ها و تحقیقات در پیرامون اثرات تحو¬ل¬آفرین و باور نکردنی این ذره¬های کوچک با کاربردهای بزرگ، شروع شد.
حالا دیگر صنعت نانو محور آیندۀ علمی جهان شده و این فنّاوری در تمام رشته¬ها- از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد - قابل مشاهده است و روز به روز هر چه بیشتر گنجینۀ نهانی آن کشف می¬شود.
متخصصان این صنعت می¬گویند در آینده، هیچ نوع نوآوری¬ای فرصت برابری با فنّاوری نانو نخواهد داشت زیرا دستاوردهای علم در کلیۀ علوم و صنایع پزشکی، نفت و گاز، پتروشیمی، دفاعی، الکترونیک، کامپیوتر و هر آنچه در جهان به چشم می¬خورد، روز به روز شکوفاتر می¬شود و کشورهای زیادی برای رقابت در ابداع و نوآوری در زمینۀ آن از هم پیشی می¬گیرند.
برآوردها و پیش¬بینی¬ها حاکی از آن است که در 10 تا 15 سال آینده، بازار محصولات نانو چنان در تار و پود تجارت جهانی رخنه خواهد کرد که هیچ داد و ستدی قدرت برابری با آن را نخواهد داشت.
در این جهت گام¬های عملی برای ورود به حوزۀ فنّاوری نانو در ایران سال 1379 برداشته شد و در سال 1380 جرقه¬های بعدی زده شد. تشکیل ستاد ویژۀ توسعۀ فنّاوری نانو به ریاست معاون اول رئیس جمهور به پژوهش و تحقیقات جامۀ عمل پوشاند و امروز با چنان پیشرفتی در این عرصه مواجه¬ایم که دنیا را حیرت زده کرده و یک پله از تمام کشورهایی که حرفی برای گفتن در این بخش دارند، بالاتر ایستاده¬ایم به هر حال ایران درحال¬حاضر با بهره¬گیری از متخصصان زبده و خبره¬ای که عِرق ملی دارند به پیشرفت غیرقابل باوری در این زمینه دست یافته است به گونه¬ای که برخی از کشورها دست نیاز به سوی کشورمان دراز کرده¬اند.
با این توصیف در این شماره تصمیم گرفتیم سهمی در معرفی هرچه بیشتر صنعت نانو به ویژه در صنعت دریایی داشته باشیم که در قالب گزارش ویژه به عنوان "برگ سبزی تحفۀ درویش" تقدیم خوانندگان عزیز می¬شود.


نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران