Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۸/۰۴/۱۱    ۱۴:۵۰ کد خبر:980411078919
اینترنت اشیا صنعت کشتیرانی را متحول می‌کند

اینترنت اشیا صنعت کشتیرانی را متحول می‌کند

اینترنت اشیاء Internet of Things) IoT ) شبکه‌ای از اشیاء هستند که می‌توانند با کمک کامپیوتر و از طریق ارتباط اینترنتی با سایر اشیاء ارتباط برقرار کنند. «اشیاء» می‌‌تواند شامل هر «چیزی» باشد که قابلیت جمع‌آوری داده‌ها، کنترل شدن و یا ارتباط از راه دور را داشته باشد. اینترنت اشیا (IoT) امنیت و کارآمدی عملیات در ترمینال‌های دریایی، بنادر و تجارت لجستیک را به طور چشمگیری بهبود خواهد بخشید. در حال حاضر بزرگ‌ترین بندر اروپا- بندر روتردام هلند- در زمینه استفاده از این تکنولوژی پیشگام است....
به منظور بررسی بیشتر این موضوع، پیام‌دریا مصاحبه اختصاصی با Vincent Campfens مدیر استراتژی دیجیتالی بندر روتردام هلند انجام داده است که خلاصه‌ای از این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.
بندر روتردام یک بندر پیشتاز در زمینه استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا به شمار می‌آید، لطفاً در مورد مشارکت این بندر با شرکت‌های فناوری IBM، Cisco، Esri و Axians توضیح
دهید.
ما به دنبال ایجاد یک پلتفرم (زیرساختار) با تأکید بر عناصری چون امنیت، پایداری و استانداردسازی هستیم که بتوان بر اساس آن اپلیکیشن‌های هوشمند را برای یک بندر دیجیتالی ساخت.
بسیار خرسندیم که در جهت نیل به هدف مذکور، وارد یک مشارکت بلندمدت و سازنده با شرکت‌هایی مانند IBM، Cisco، Esri و Axians شده‌ایم، در این شراکت دیدگاه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند و تصمیمات جمعی گرفته خواهد شد. هر یک از این شرکت‌ها نقش‌های مختلفی بر عهده دارند. به عبارت دیگر شرکت فناوری چندملیتی Cisco مستقر در کالیفرنیای آمریکا برای ایجاد اتصال (connectivity) و امنیت در حیطه بندر، شرکت فناوری اطلاعات IBM مستقر در نیویورک آمریکا برای فراهم کردن سرویس‌های ابری (cloud services) و شناختی، شرکت بین‌المللیEsri تولیدکننده نرم‌افزارهای مرتبط با داده‌های مکانی (GIS) برای ارائه خدمات داده‌های جغرافیایی دقیق و شرکت Axians برای راه‌حل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT solutions) پا به میدان گذاشته‌اند.
قطعاً بدون تلاش و همکاری مشترک آنها، رسیدن به اهداف بلندمرتبه میسر و امکان‌پذیر نخواهد بود.
سرویس‌های ابری ابزاری فناناپذیر برای ذخیره‌سازی اطلاعات هستند که هیچ‌ وقت از بین نمی‌روند. این سیستم برای بازیابی اطلاعات در همه جای کره زمین چند نسخه پشتیبان می‌گیرد و به این شکل شما می‌توانید اطلاعات خود را در هر زمان و هر مکانی در اختیار داشته باشید.

تأثیر استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا را در عملکرد بندر خود چگونه ارزیابی می‌کنید؟
از مدت‌ها پیش، مقامات بندر روتردام استفاده از حسگرها و داده‌های حسگر را آغاز کرده‌اند. با کمک داده‌ها در زمان واقعی و پیش‌بینی‌ها در مورد شرایط بندر، ترافیک و زیرساختار، می‌توانیم بندر روتردام را امن‌تر و کارآمدتر از بقیه بنادر مدیریت کنیم.
در حال حاضر، اداره بندر روتردام یک پلتفرم جدیدی در اختیار دارد که با تکیه بر آن می‌توان به جدیدترین تکنولوژی‌ها مانند محاسبه ابری (Edge Computing) تحلیل‌ها در زمان واقعی، هوش مصنوعی و بلاک‌چین (blockchain) دسترسی پیدا کرد.
این پلتفرم در اتخاذ تصمیمات هوشمندتر و سریع‌تر در محیط پیچیده بندری، بسیار کارآمد و مؤثر است.
بــــــاید اضـــافه کنــــــم اینتـــــرنت اشیــــــا و کلان داده
(Big Data) پتانسیل ایجاد شفافیت زیاد در زنجیره عرضه را دارند.

چشم‌انداز تکنولوژی اینترنت اشیا را در صنعت کشتیرانی چگونه می‌بینید؟
تکنولوژی اینترنت اشیا در حال متحول کردن صنعت کشتیرانی است. سطوح جدید مدیریت ناوگان، زنجیره عرضه، کشتی‌های خودران و کنترل از راه دور تا حدی با کمک این تکنولوژی انجام خواهد گرفت. در حالی ‌که قدرت پردازش، پوشش شبکه‌ای و همچنین سرعت در حال افزایش است، ممکن است نیاز به زمان وجود داشته باشد تا بتوان پتانسیل کاملی که از IoT انتظار می‌رود را مشاهده کرد. من اعتقاد دارم که این تکنولوژی نقش مهمی را در بحث کربن‌زدایی نیز بر عهده خواهد گرفت. امیدوارم صنعت کشتیرانی نگاه عمیقی به این مسئله داشته باشد و این دقیقاً همان چیزی است که برای نسل‌های آینده باید به یادگار گذاشت.
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران