Alternate Text
اینجا محل تبلیغ شماست
مقالات مرتبط
۱۳۹۸/۰۴/۱۱    ۱۴:۲۸ کد خبر:980411078917
نگاهی به زندگی پل گوگن دریانورد نقاش

نگاهی به زندگی پل گوگن دریانورد نقاش

«پل گوگن» نقاش صاحب سبک فرانسوی در نهم ژوئیه 1848 میلادی در پاریس به دنیا آمد. پدرش یک روزنامه‌نگار بود که در یک سفر طولانی دریایی در کشتی جان سپرد. گوگن 17 ساله بود که به عنوان ملوان در یک کشتی بادبانی استخدام شد. سفرهای دریایی گوگن با کشتی چشم‌انداز جدیدی را در عالم هنر بر وی گشود. وی احساس کرد با دیدن مناظر طبیعی اطرافش نمی‌تواند دست به رنگ‌آمیزی نزند. گوگن در سال 1870 وارد «کپنهاک» شد. در آنجا با بانویی به نام «سوفیاگاد» آشنا شد و سه سال بعد با او ازدواج کرد. ماحصل زندگی مشترکشان پنج فرزند بود. سفرهای طولانی و دور و دراز و کشف طبیعت، باعث شد تا وی هر فرصتی که پیدا می‌کرد در گوشه‌ای از عرشه بنشیند و خود را با قلم و بوم سرگرم سازد.
منظره طلوع و غروب آفتاب، چهره‌های ملوانان و کشتی در میان توفان اولین نقاشی‌های او بودند که با الهام از طبیعت اطراف خود خلق کرد. چند سال بعد پل از کار ملوانی دست کشید و تصمیم گرفت باقی عمرش را در پاریس بگذراند و به تجارت بپردازد اما او دیگر به سفرهای دریایی عادت کرده بود و نمی‌توانست زندگی در مناطق خشکی را برای خود انتخاب کند. به همین خاطر همراه یکی از دوستان نقاشش عازم جزیره «پاناساو» شدند. این جزیره از آب و هوای گرم استوایی برخوردار بود و رنگ‌ها و مناظر اطراف آن جزیره با طرز تفکر، احساسات و تخیلات پل همخوانی داشت. وی مدتی هم در آنجا اقامت گزید و چند اثر از معروف‌ترین تابلوهای ماندگارش را در آنجا خلق کرد. در جزیره پاناساو مدل طرح‌های او دخترکان زیبا و گندمگونی بودند که لباس‌های رنگارنگ بومی به تن داشتند و روی سرهایشان، سبدی از میوه‌های مناطق استوایی قرار داشت.
در سال 1888 زمانی که 40 ساله بود به پاریس بازگشت و در آنجا با «ونگوگ» نقاش بزرگ هلندی آشنا شد. ونگوگ که در اوج معروفیت به سر می‌برد از رنگ‌آمیزی‌های خیره‌کننده و اعجاب‌انگیز که در تابلوهای پل دید به وجد آمد و او را یکی از نقاشان صاحب سبک فرانسه معرفی کرد. گوگن در 1891 میلادی دوباره تصمیم به سفرهای دریایی گرفت و این بار راهی دریاهای جنوب فرانسه شد. وی به جزیره «تاهیتی» رفت و در آنجا بود که تابلوهای سبک جدید خود را به وجود آورد. تابلوهای ماندگاری که تحت تأثیر هنر بومی تاهیتی خلق کرد.
نقاشی‌های تاهیتی بیشتر از کارهای قبلی‌اش او را معروف و پر آوازه کرد. گوگن در آن جزیره دور افتاده طرحی از سیمای دخترکی به نام «تهورا» را نقاشی کرد که تبدیل به یکی از مشهورترین آثار او شد. تابلوی «روح مردگان» همان دخترک بومی را نشان می‌دهد که به خاطر فقر بر خاک افتاده و سایه مادربزرگش در پشت زمینه کار نمایان است. گوگن پس از دو سال اقامت در تاهیتی دوباره به پاریس بازگشت و کلکسیون بزرگی از طرح‌هایش را در آنجا به نمایش گذاشت که با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد. در سال 1895 که دیگر پا به سن گذاشته بود، رفته رفته احساس می‌کرد قوه بینایی خود را از دست می‌دهد. اما با همان حال توانست چند اثر از برجسته‌ترین تابلوهایش را به پایان برساند. وی در 1903 در 55 سالگی در جزیره دور افتاده‌ای به نام «مارکیز» درگذشت. پل‌گوگن در آخرین لحظه‌های عمر بینایی‌اش را از دست داده بود.
 
 
رامین جهان پور - نقل از ماهنامه شماره 179  
نظرات کاربران
نظر شما ؟
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران